Podle kantora kunštátské školy Ladislava Dostála Winton letos oslaví sté narozeniny. Britského hrdinu tak vzpomene nejedna základní škola v celé republice. „My jsme se do akce zapojili i s tím, že děti sbírají podpisy do petice za udělení Nobelovy ceny,“ uvedl Dostál s tím, že jedna taková petice už je na světě. Kunštátští předpokládají, že svou snahou přispějí alespoň dalšími pěti sty podpisy. Zájemci školáky najdou u obchodu na náměstí.

V době nástupu Hitlera navštívil úspěšný makléř Winton Československo. „Zjistil, že české i slovenské děti jsou v ohrožení. Na rozdíl od členů vlády předvídal, co se dá od Hitlera čekat. Začal tedy organizovat záchranu dětí zejména židovského původu,“ popsal osud britského hrdiny Dostál.

Wintonovi se hlásili rodiče, kteří chtěli dostat své potomky do bezpečí Anglie. Winton se s rodiči scházel v Praze. Pro jejich ratolesti pak vyhledal v Anglii adoptivní rodiče. Pak zajistil dětem doklady i převoz. „Po válce to pustil z hlavy. Asi za padesát let ale vyšla pravda najevo. Jeho žena objevila kufr s fotografiemi a záznamy o dětech,“ uzavřel působivý příběh Dostál.

Kunštátští školáci zhlédli o Wintonovi filmy, čekají je ještě besedy či závod v běhu na sto metrů. „Děti napíší Nicolasi Wintonovi také dopis a přiloží k němu blahopřání,“ dodal Dostál.