Větší bezpečnost pro pěší i pro řidiče v prostoru před základní školou a soustředění autobusových zastávek na jedno místo – to by měla přinést nová okružní křižovatka u školy v Kunštátě. Přeměně kritického místa ve městě do bezpečnější podoby už by nemělo nic bránit.


„V minulosti se tam stalo několik dopravních nehod, nedávno tam třeba Avia srazila dítě,“ zdůvodnil naléhavost projektu starosta Kunštátu Pavel Göpfert.
To potvrzuje ředitel základní školy Vratislav Sedlák. „Dvacet metrů před školou nám vede silnice první třídy. Každý rok se tady stane nějaká dopravní nehoda, při které to odnesou žáci. K možnostem řešení situace se vyjadřovali i naši pedagogové. Okružní křižovatku, která zpomalí dopravu, jednoznačně vítáme,“ řekl.

Minulý týden se zástupci Ředitelství silnic a dálnic, města Kunštát a Jihomoravského kraje dohodli na tom, jak bude stavba financována. „Domluvili jsme se, že abychom stavbu urychlili, nepůjdeme cestou evropského grantu, ale cestou státních prostředků. Peníze tedy půjdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Na nákladech se samozřejmě budeme podílet i my a Jihomoravský kraj, kterému patří silnice ve směru na Zbraslavec,“ řekl starosta s tím, že do června musí být vše připraveno tak, aby bylo možné dostat stavbu do rozpočtu na příští rok.

„Zpracováváme investiční záměr, který pošleme na ministerstvo dopravy ke schválení. Stavba pak bude zařazena do plánu akcí na rok 2009. Myslím si, že s uvolněním peněz by neměl být problém,“ uvedl ředitel brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp, který náklady odhaduje na dvacet milionů korun. Dělníci by mohli začít s pracemi už v příštím roce.

Stavba okružní křižovatky zasáhne do přilehlého rybníka. Rondel z něj ukousne asi čtyři metry a bude třeba postavit novou hráz. Kvůli tomu byla ve hře i varianta, že kritické místo nebude vyřešeno okružní křižovatkou, ale jiným typem. „Jsme už domluveni, že to bude křižovatka okružní. Je to bezpečnější,“ tvrdí Rupp.

Rondel umožní také otáčení autobusů. Součástí projektu je totiž i stavba autobusových stání, která by vyřešila dnešní nepřehlednou situaci se zastavováním autobusů na několika místech na náměstí.


Nové řešení dopravy v centru města otevře také možnost pro dokončení náměstí Klementa Bochořáka a náměstí Krále Jiřího včetně parkových úprav. Bude zbořena bývalá škola, vzniknou nová parkovací místa a nový víceúčelový objekt. Na ten už mají radní na stole dva záměry podnikatelů – jeden tam chce postavit rodinný penzion, druhý obchodně společensko sportovní centrum.