Z dvaceti soutěžících vybrala šest favoritů odborná komise. Ta se skládá ze dvou architektů, krajinářského architekta a sociologa. „Do finále jsme poslali i město Kunštát. To získalo naše sympatie díky citlivému dláždění za použití štípané kostky. Dokázalo se také vypořádat s rušnou silnicí protínající náměstí. Architekti navíc vhodně a úměrně zvolili množství zeleně v podobě stromořadí podél silnice. Diskutabilní jsou však keře vedle kašny,“ hodnotí členové komise kunštátskou náves s tím, že kašna rovněž působí těžkopádně oproti soše Panny Marie Vítězné, která se stala přirozenou dominantou náměstí.

Památky i osobnosti

Kunštátští šli do soutěže s tím, aby městečko zviditelnili. Tvrdí to starosta Pavel Göpfert. „Přilákali bychom tak turisty, kteří by podpořili náš zámek, keramiku či blízkou jeskyni Blanických rytířů,“ uvedl starosta. Podle něj je Kunštát spjatý i s osobnostmi jako byl král Jiří z Poděbrad, František Halas či Ludvík Kundera. „Náměstí Krále Jiřího říkáme rynk, protože si tam lidé chodí posedět a popovídat. Tento prostor zaujme svou atmosférou, kterou vytváří i spojení s klasikou. Mám na mysli žulové kostky či domy s barevnými fasádami, které vypadají přesně jako v minulosti,“ popsal Göpfert. Rynk je také dějištěm řemeslného či hrnčířského jarmarku, korunovace a dalších tradičních akcí.

Tvář náměstí Krále Jiřího však není ještě ideální. Kunštátští by totiž chtěli rynk propojit s dalšími dvěma náměstími, které leží poblíž. „Ke spojení dojde poté, co odstraníme budovu staré školy, která není památkou a nemá historickou cenu. Dominantou tohoto náměstí pak bude kostel,“ podotkl starosta.

Vavřinec nabídl veslickou náves

Do soutěže se přihlásili také Vavřinečtí. Ti však u poroty nepochodili. „Pěkné věci se mají zviditelnit, proto jsme se do soutěže přihlásili. Proč jsme neuspěli, to nám zatím nikdo nesdělil,“ řekl vavřinecký starosta Miloslav Novotný. Ten se chtěl blýsknout návsí v části Veselice. „V místě bývalého rybníka jsme postavili novou moderní kapličku, a to za pomoci dotace a sbírky, kterou jsme uspořádali. Návštěvníci rozhledny nebo lidé unavení po tůře si tam chodí posedět a odpočinout. Je to pěkný kousek dědiny,“ sdělil Novotný.

Soutěž o nejkrásnější náves a náměstí Moravy vyhlásilo letos Moravské hospodářství. „Přihlásilo se nemám kolem dvaceti obcí. V kategorii u obcí do 5250 obyvatel pak vybrali porotci tři nejlepší. Stejně tak v kategorii s více obyvateli. Kdo zvítězí, to je nyní na lidech,“ upozornila za Moravské hospodářství Nela Parmová. Zájemci mohou hlasovat do půlky září na internetových stránkách www.moravskehospodarstvi.cz. „Vítězové pak získají drobné ceny a přijedeme k nim natočit reportáž, takže se zviditelní,“ dodala Parmová.