Druhý největší hrnčířský jarmark u nás startuje už příští víkend na náměstí Krále Jiřího v Kunštátě. Návštěvníkům svůj um předvedou téměř dvě stovky hrnčířů. Oblíbený jarmark letos obsadí město už po jedenadvacáté. Kromě keramických výrobků je pro příchozí připraven i bohatý kulturní program.

Pomyslné brány jarmarku se otevřou v sobotu v devět hodin ráno. Kromě tuzemských keramiků ze všech koutů republiky se představí i ti ze Slovenska, Polska a Maďarska. Návštěvníci mají možnost nejen vidět hrnčíře při práci, ale sami si tvoření na hrnčířském kruhu vyzkoušet. Zároveň se mohou zapojit do hlasování o nejlepší čajovou konvici.

Na své si přijdou i milovníci kultury. První hudebníci vystoupí již v pátek. Představí se Ukulele troublemakers a Songs from Utopia. V sobotu zahraje například Kunštátská dechovka, Bezobratři, Vladimír Mišík a ETC, Traband nebo se představí taneční skupina BAMI. V neděli se pak mohou příchozí těšit na Annu K. s kapelou, Kaštánky, Neřež a první slovenskou SuperStar Katku Koščovou nebo Eliščin Band s Janem Budařem.

Přes víkend vyjde dospělého celodenní vstupné na osmdesát korun, děti na polovinu. V pátek je vstup volný.

Minulý rok, stejně jako dva předešlé, jarmarkem za víkend prošlo šestnáct tisíc lidí. Akce je stále víc žádaná nejen mezi lidmi, ale také mezi keramiky. „Zájem je velký a my musíme bohužel některé keramiky odmítat. Letos se jich přihlásilo téměř dvě stě sedmdesát, přijali jsme jich necelých dvě stě. Máme určité kapacitní možnosti a ty už nebudeme rozšiřovat. Také pro návštěvníky už by toho bylo moc," vysvětlila jedna z pořadatelek Radka Banyaová z městské knihovny.

Účastníky vybírá komise složená z osmi členů. „Kritérií je více. Například aby byly zastoupeny různé typy keramiky, glazur nebo i různé kraje. Zkrátka vše, co je pro diváka atraktivní a zajímavé. Samozřejmostí je profesionální zpracování výrobků," vysvětlila Banyaová.

Sedmačtyřicetiletá Jaromíra Štěrbová z Kunštátu se řemeslu vyučila a věnuje se mu od osmnácti let. „Na jarmarku prodávám už alespoň deset let. Věnuji se užitkové keramice, takže letos nabídnu konvičky, hrníčky, vázičky, aromalampy a podobně," popsala Štěrbová.

Událost je významná pro celé město. „Všichni se na ni připravují, těší a pomáhají. Podařilo se nám vstoupit do třetího desetiletí a jarmark si získal tradici a oblibu," sdělila Banyaová s tím, že hlavním cílem je odlišovat se od ostatních řemeslných jarmarků. „Lišíme se tím, že se zaměřujeme pouze na hrnčířství a myslím si, že i tím, jak je jarmark velký," dodala.

Po oba dny budou od deseti do čtyř hodin dny otevřených dveří Památníku hrnčířských domů a dílen. Tento historický objekt se nachází v prostorách nejstarší keramické dílny v Kunštátě z roku 1599. Návštěvníci si mohou prohlédnout ukázky z dílen tamních hrnčířů a malou expozici o historii tohoto řemesla ve městě. Zdarma si také mají možnost vyzkoušet točení keramiky na hrnčířském kruhu.

Eliška Kubartová z Kunštátu se na jarmark vydá letos potřetí. „Velmi se tam těším. Libí se mi, že se jedná o tradiční řemeslnou tvorbu. Těším se také na otevření historické keramické dílny a na skvělý kulturní program," řekla Kubartová.

Hrnčířství má v Kunštátě dlouhou tradici. Historie hrnčířství ve městě sahá zhruba do třináctého století. Podmínky byly velice příznivé, protože v okolí byl dostatek tvárné hlíny. V roce 1620 se tamní hrnčíři sdružili v cechu. V roce 1993 se ve městě konal první hrnčířský jarmark.

KRISTÝNA ŽIVNÁ