Funkce se ujal oficiálně 1. července. „Radní pana Mokrého jmenovali na doporučení výběrové komise. Ta ho navrhla radě města jmenovat novým ředitelem na základě osobního pohovoru a dalších doložených podkladů. Na post nového ředitele ho navrhlo osm z devíti členů výběrové komise,“ informovali Blanenští na webu města.

Už dočasné jmenování Mokrého na začátku letošního roku provázela bouřlivá diskuze a protesty. Předcházelo mu totiž odvolání dosavadního šéfa blanenské kultury Víta Šujana. Řada místních lidí tvrdila, že tehdejší dosazení známého regionálního promotéra a jednatele soukromé produkční agentury do čela kulturního střediska byl ze strany blanenských radních politický "veksl". Mokrý totiž v podzimních komunálních volbách kandidoval za ODS, která je v nejužším vedení dvacetitisícového města už několik volebních období. Kvůli jeho podnikatelské činnosti v obdobném prostředí upozorňovali také na možný střet zájmů.

Zdroj: Youtube

Před jednáním zastupitelstva kritici uspořádali u městského úřadu happening a uvnitř budovy při zasedání rozvěsili i transparenty. V napjaté atmosféře, kde se u řečnického pultu na téma dočasného jmenování Mokrého do čela kulturního střediska vystřídala řada zastupitelů, pak Mokrý přednesl svoji vizi. S ní už dříve seznámil radu města. Ve vedení příspěvkové organizace tehdy vystřídal po dvou letech a třech měsících Víta Šujana, kterého radní odvolali na konci ledna. Nebyli spokojení se skladbou pořádaných akcí a jeho manažerskými schopnostmi. „Nejsem tu od toho, abych předchozí vedení kritizoval. Spousta mechanismů v kulturním středisku jela mnohem déle a asi nebyla energie je řešit. Byly špatně nastavené a neefektivní,“ uvedl tehdy Mokrý.

Zmínil například personální obsazení organizace, kde je podle něj poddimenzovaný vlastní produkční tým. Dále pak některé dlouhodobé smlouvy, které byly pro kulturní středisko nevýhodné. Podle zástupců města ho do funkce po Vítu Šujanovi dočasně jmenovali díky dlouholetým praktickým zkušenostem organizátora velkých kulturních a sportovních akcí.

Pohled do světoznámé propasti Macocha.
Zabezpečení Macochy před sebevrahy? Je to nereálné, míní místní i odborníci

Velkou diskuzi později rozvířilo i samotné výběrové řízení na post ředitele kulturního střediska. Vyvolalo otázky, že může být šité na míru dočasnému šéfovi. Jednou z podmínek totiž bylo ukončené středoškolské vzdělání, kterého dosáhl právě Mokrý. Místní obyvatele u manažerské pozice taková podmínka zarazila. „Přijde mi to hodně zvláštní. Na redaktora pro blanenskou radnici je potřeba minimálně maturita a pro manažerskou pozici ředitele přespěvkové organizace není třeba. Tam stačí jen ukončené středoškolské vzdělání?" podivil se jeden z místních, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce jeho jméno zná.

Mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková na tento dotaz odpovídala i na webu města. „Minimální požadavky (mimo jiné) na dosažené vzdělání na jednotlivé pozice jsou dány příslušnými právními předpisy. Ve výběrových řízeních je proto úřad konzistentní. Minimální požadavky na dosažené vzdělání ředitele příspěvkové organizace města z oblasti kultury ovšem žádný právní předpis nestanovuje. Toto je plně v kompetenci rady příslušného města,“ okomentovala kritizovanou podmínku výběrového řízení Komárková.