„Pro obec to bude jistě výhoda, protože doprava se přestavbou křižovatky zrychlí. Křižovatka totiž bude mít oproti té současné dva jízdní pruhy. Z toho jeden bude přímý ve směru ze Svitav na Brno a druhý svede dopravu od Brna na Blansko. Tím by měly zmizet kolony aut, které teď každý den provoz na křižovatce provázejí,“ popsala starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

Tamní kruhový objezd nahradil klasickou křižovatku ve tvaru T už v roce 2007 během úprav přilehlého svahu. Původně dočasné řešení se nakonec odborníci rozhodli ponechat natrvalo.

„Během uzavírky se kruhový objezd osvědčil. Proto bylo za účasti policie, Ředitelství silnic a dálnic, Krajského úřadu Jihomoravského kraje a obce Lipůvka rozhodnuto, že provizorní kruhový objezd zůastane i po skončení uzavírky. Bylo na to vydáno i stanovení místní úpravy provozu,“ uvedl ředitel Krajského úřadu v Brně Jiří Crha. Za několik měsíců policisté, úředníci i silničáři toto rozhodnutí posvětili s konečnou platností.

Podle tiskové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic se řidiči přehlednější křižovatky dočkají nejdříve v roce 2011. „V současné době probíhá projednávání žádosti o územní rozhodnutí. Zahájení výstavby nové křižovatky se dá předpokládat asi za dva roky,“ upřesnila mluvčí Martina Vápeníková.

Řidič se nemusí obávat, že po dobu stavby budou muset jezdit po objížďce. „Křižovatka by měla být budována za provozu. Ředitelství silnic a dálnic se bude muset také dohodnout s majiteli pozemků, protože nová křižovatka bude potřebovat víc místa. Lipůvka se bude na této stavbě podílet financováním nových chodníků,“ řekla dále starostka Lipůvky Alena Kristýnová. Podle ní by chodníky nově měly vést až k okružní křižovatce a k novějším stavbám na kraji obce, kde dosud chybí.