Zvýšit bezpečí chodců a plynulost průjezdu Blanskem. Tyto problémy chtějí řešit blanenští radní stavbou kruhového objezdu u krytých lázních na místě frekventované křižovatky. Proti kruhovému objezdu ovšem již dříve protestovali lidé žijící v okolních bytových domech.

Teď svůj nesouhlas vyslovili i policisté. Podle jejich slov není provoz u lázní natolik hustý, aby se zde stavěl kruhový objezd. „Česká státní norma stanovuje, že se okružní křižovatky staví v místech, kterými projede denně devět tisíc vozidel. Křižovatkou u lázních jich ale projíždí méně,“ vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle ní je křižovatka u lázní problematická zejména pro chodce. „Na Sportovní ostrov tudy chodí spousta dětí a mladých. Vozovka, kterou přecházejí, je hodně široká,“ míní Šebková. Policisté chtějí chodce chránit vytvořením dělícího ostrůvku uprostřed vozovky. „Dále navrhujeme, aby se přechod pro chodce osvětlil, jak je tomu u přechodů v ulici Svitavské,“ pokračovala Šebková.

Křižovatka zkouší také trpělivost řidičů. Pokud chtějí odbočit z vedlejší Mlýnské ulice doleva na Poříčí, v dopravní špičce se jim to podaří až po dlouhých minutách čekání.

Blanenský místostarosta Jindřich Král zastává názor, že nejideálnějším řešením je postavit u lázní kruhový objezd. „Tu křižovatku tam nemůžeme nechat. Není pro chodce bezpečná. Kruhový objezd by také přispěl k plynulosti silničního provozu,“ je přesvědčený Král.

Záležitost se táhne už čtyři roky. Jestliže dopravní policisté řekli objezdu ne, nehodlá dál Král čekat. „Tlačíme na Správu a údržbu silnic, aby připravila rekonstrukci průtahu Blanskem, což jsou ulice Svitavská i Poříčí. Obávám se totiž, že pokud by v budoucnu přes Blansko vedla objížďka, auta by zničila silnice,“ nastínil Král s tím, že při úpravách hlavního tahu by se mělo počítat i s křižovatkou u blanenských lázní. V ulicích Poříčí a Svitavská by tak podle Krále došlo ke zúžení chodníků a vytvoření odbočovacích pruhů.

Proti objezdu už Blanenští dříve protestovali. „Obáváme se, že stavba kruhového objezdu značně zpomalí průjezd hlavním tahem. Budou se zde tvořit kolony. Už teď máme na zdech trhliny. Když projede těžké auto, drnčí hrnky na polici. Jak to bude asi vypadat, když nám auta budou jezdit v bezprostřední blízkosti domu,“ říká Jaroslav Ševčík, který žije v bytovém domě přímo u křižovatky.

Místostarosta Král tvrdí, že radní mají ke kruhovému objezdu všechny potřebné studie. „Protesty lidí tak v cestě objezdu nestojí. Ale nesouhlas dopravní policie ano,“ uzavřel Král. S policisty a silničáři má jednat znovu v únoru.