Kresbu věže o velikosti metr krát padesát centimetrů. Takové tajemství odhalila opadávající omítka v prostorách chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách. Nákres s nápisem a letopočtem 1844 objevili brigádníci ve skladišti tuto sobotu.

Velké překvapení čekalo o víkendu v chrámu na členy křtinských spolků, kteří měli v plánu vyklidit prostor skladiště pod ambity. „Omítka byla absolutně zničená. Když jsme do ní při úklidu ťuknuli, část opadla. Nečekali jsme, že pod ní něco takového uvidíme. Nákres vypadá pěkně, je to zajímavé,“ popsal objev sobotního dopoledne jeden z přítomných, skaut Petr Zapletal.

Objev neočekával ani bývalý křtinský farář Tomáš Prnka. „Vůbec jsme to nečekali. Jde zřejmě o kresbu tužkou a je tak dobře zachovalá, že se člověk až diví. U kresby je totiž nápis 1844,“ sdělil Prnka s tím, že prostor s vraty směrem k náměstí sloužil v minulosti jako sklad. Zdivo ve skladě bylo podle Prnky vždy zalíčené. „Kresba tak byla schovaná pravděpodobně pod třemi vrstvami,“ dodal Prnka a ukázal na vrstvu žluté, pak zelenkavé a bílé omítky.

Obrazec je kresbou věže u kupole křtinského chrámu. „Původně byla věž nižší a končila jehlanem. Potom o hlavní pouti v roce 1844 zachvátil všechny střechy kostela požár,“ přiblížil Prnka s tím, že požár způsobila služebná, která nechala v blízkém domku rozsvícenou svíčku. Později vedle kupole dělnící postavili vyšší věž ozdobenou dvouramenným křížem.

Na objevené kresbě je kříž na vrcholu věže znázorněn červenou barvou, zatímco celou věž neznámý autor nakreslil barvou černou. „Kříž je červený snad proto, že měl být z měděného plechu,“ hádal Prnka a ukázal ještě na nápis nad letopočtem. „Nemůžeme jej rozluštit, zřejmě je tu ale podepsaný autor nákresu, který byl možná i stavbyvedoucím,“ řekl Prnka a podotkl, že lidé netuší, kdo věž po ničivém požáru přestavoval. Některé záznamy se totiž v té době ztratily. Je možné, že zůstávají skryté v archivech.

Z nečekaného objevu je nadšený i Zdeněk Farlík ze Křtin. „Zajímám se o historii Křtin. Mám radost, že se tady něco takového našlo, je to zajímavé,“ míní muž.

Stejného názoru je také Hana Mauerová, která působí na radnici v Blansku a má na starosti památky v regionu. „Nikdo z chrámu nás o objevu ještě neinformoval. Jde o zajímavý objev. Památkáři by se do Křtin měli podívat co nejdříve,“ dodala Mauerová. Kromě památkářů by měl nákres prohlédnout i restaurátor. Ten by rozluštil písmo. Podobné nálezy zkoumají ještě odborníci z Masarykovy univerzity.

„Obvykle objev zdokumentujeme, vyfotíme a napíšeme restaurátorskou zprávu. Budou–li na obnovu malby peníze, můžeme se do toho pustit hned. Pokud ne, nákres by museli odborníci zalíčit a zrestaurují jej později,“ nastínila, co bude s objevem dál, Mauerová.

Podle ní nejsou podobné objevy na Blanensku běžné. Ale právě ve Křtinách se památkáři dočkali už nejednoho překvapení. Naposledy se v chrámu podařilo odkrýt kostnici. Na další kus historie mohou ve Křtinách lidé narazit při opravách tamního náměstí.