Prezentaci své obce Křtinští nenechali náhodě. Před úřad městyse v úterý ráno postavili stánky, ve kterých chtějí představit své aktivity a spolky. „Já jsem přinesla na ochutnání domácí křtinské likéry, protože jsme rodina likérníků. Představili jsme je porotě už při loňském ročníku soutěže, kdy jsme kvůli tomu nechali udělat i etikety na lahve. Porota je loni i letos velmi chválila," vypráví Svatava Drápelová ze Křtin. Podle ní lidé ve Křtinách soutěží žijí. „Moje maminka dělala květinovou výzdobu, já jsem zase chystala likéry. Je to pro nás velká událost a stmelí to lidi v obci," usmívá se Drápelová.

Porotci se dozvídají také zajímavosti například o křtinské základní a mateřské škole, tamních skautech či o Školním lesním podniku Křtiny. Svůj stánek mají na Sousedském jarmarku i důchodci. Ti porotcům i všem ostatním účastníkům akce přichystali bohaté občerstvení.

Nechybí ani kulturní program. Porota se tak hned v úvodu baví křtinským pochováváním basy, tančí před ní tamní hodová chasa, důchodci jí zpívají. To všechno je ale už jen třešnička na dortu. Ještě před jarmarkem si totiž členové komise prohlédli zajímavá místa ve Křtinách. „Přivítali jsme je před úřadem, potom jsme jim ukázali školu, kapličku a věci, které máme nově opravené. Hlavním bodem prohlídky byl kostel a také zámecký park," popisuje starosta Křtin František Novotný.

Porotci se podle něj sjeli z celé republiky. „Předsedou je starosta obce, která soutěž vyhrála předloni, místopředsedou starosta vesnice, která zvítězila loni, a potom tam jsou například lidé z ministerstva kultury, životního prostředí nebo ze Spolku pro obnovu venkova," přibližuje Novotný s tím, že Křtiny se soutěže Vesnice roku účastní už počtvrté. „Ambice máme velké, jinak bychom se nehlásili. Už jsme v minulých ročnících získali v krajských kolech bílou a modrou stuhu, takže letos bychom chtěli dosáhnout i na tu nejcennější zlatou stuhu," říká starosta.

Jako jedna z členek komise bude Křtiny hodnotit například Drahomíra Dirgasová z Šakvic. „Jako porotkyně jsem tu byla už i loni. Dnes se mi tady líbilo všechno. Křtiny jsou totiž vždycky originální. Je to můj favorit a městysu fandím, aby vyhrál. Ochutnala jsem i zákusky a jsou výborné. Ani topinka neměla chybu," usmívá se Dirgasová.

Coby členka komise je podruhé ve Křtinách i Zuzana Šebestíková z Prahy. „Moc se mi dnes líbilo, jak místní lidé prezentaci pojali. Je tady velmi příjemná atmosféra," říká Šebestíková.

Zda mají Křtiny šanci na výhru, si však odhadovat netroufá. „Včera jsme navštívili čtyři obce a ještě jich máme pět před sebou, takže uvidíme, jak to dopadne," dodává.