„Stezka má školákům i turistům názorně přiblížit sluneční soustavu a její planety. A také má navazovat na projekt školního sadu, kde děti poznávají dřeviny a rostliny," uvedl jeden z iniciátorů nového projektu Martin Bělehrádek z občanského sdružení Křtinské spolky.

Stezka bude začínat u křtinské základní školy a směřovat k tamnímu arboretu. „Ve hře je více variant, ale zřejmě vybereme tuto trasu. Nasměruje turisty k arboretu a také na naučnou stezku Chvalme stromy křtinských lesníků, se kterými spolupracujeme. Na projekt jsme získali dotaci padesát tisíc korun. Dalších třicet tisíc do něj dáme z rozpočtu městyse," řekl starosta Křtin František Novotný.

Modely planet

Stezka má být hotová letos do začátku října. To startuje známý pochod Křtinská padesátka a jedna z tras může vést právě po nové naučné stezce. Na kůlech s informačními panely budou také modely planet sluneční soustavy. V měřítku jedna ku miliardě a od sebe budou vzdálené jako ve skutečnosti. „Na stezce uděláme deset stanovišť. První bude slunce. Jeho model má asi metr třicet. Chceme nechat také udělat čipy, pomocí kterých by si turisté do chytrých telefonů z jednotlivých stanovišť stáhli aplikace s více informacemi. Myslím, že to bude pro turisty a také místní lidi zajímavá věc," dodal Bělehrádek.

Podle něj se do práce na vytyčení nové stezky zapojí členové křtinských spolků a další dobrovolníci.