Od září budou muset rodiče při placení kroužků svých dětí sáhnout hlouběji do kapsy. Některé základní umělecké školy na Blanensku totiž od nového školního roku zdražují školné. Více peněz zaplatí rodiče v Základní umělecké škole v Blansku. „Školné zvýšíme jen mírně. Ročně to dělá sto korun,“ uvedla zástupkyně ředitele Jitka Hochmanová.

Mírné navýšení bude i v Základní umělecké škole ve Velkých Opatovicích. „Zvyšují se náklady za elektřinu, plyn a vodu, a proto jsme museli školné zdražit. Rozhodli jsme se ale zdražit jen o deset korun měsíčně, protože na Opatovicku je vysoká nezaměstnanost,“ sdělila ředitelka Marcela Ladecká, která doplnila, že v pobočkách je školné levnější. „Ve školách, kde zajišťujeme výuku, po nás ředitelé nechtějí nájemné, takže proto můžeme mít školné o čtyřicet korun měsíčně levnější než v Opatovicích,“ řekla Ladecká.

Dražší budou kroužky také v Základní umělecké škole v Jedovnicích. „Zdražili jsme u všech oborů o deset až patnáct procent. Vloni jsme ale naopak školné zlevnili, takže navýšení je opravdu mírné,“ sdělil ředitel Josef Škvařil.

Vyšší ceny budou u některých kroužků také v Domě dětí a mládeže v Blansku a Letovicích. „Navýšení bude do deseti procent,“ sdělila Zuzana Musilová z letovického DDM. Kromě navýšení čeká od nového školního roku na žáky také několik novinek. ZUŠ ve Velkých Opatovicích otevírá výuku sólového zpěvu, v blanenské ZUŠ se mohou žáci naučit na dudy a Soukromá základní umělecká škola v Blansku rozšiřuje nabídku v tanečních oborech, především v jazz a street dance.

Také jedovnická ZUŠ od září nabízí něco nového. „Vybudovali jsme nový koncertní sál a koupili do něj klasické varhany, takže od letošního školního roku nabízíme výuku na klasické varhany,“ sdělil ředitel Josef Škvařil a prozradil, že od pololetí bude jedovnickou ZUŠ navštěvovat více žáků. „V minulých letech jsme množství zájemců museli odmítat. Nyní se nám podařilo získat povolení na rozšíření kapacity v tanečním a výtvarném oboru, takže od února můžeme přijmout o šedesát žáků více,“ dodal Škvařil.

Nové obory mají připravené také v domech dětí a mládeže. V Blansku přibude kroužek šachistů, v Letovicích si přijou na své především nadšenci do počítačů. „Nově otevíráme kroužky s názvem Klub počítačových her, Já na webu či Digifoto. V nabídce je poprvé také kroužek Divadelníček nebo Pohybová přípravka,“ sdělila Zuzana Musilová z DDM v Letovicích.