Kromě šipek se děti mohou přihlásit například do sebeobrany, juda, florbalu, atletiky, stepu nebo aerobiku. V DDM se děti naučí také hrát na elektrickou kytaru, flétnu nebo si zahrají dračí doupě. Přihlášky musí rodiče podat a zaplatit do konce října. Děti už ale navštěvují kroužky od 1. října. Měsíc tak mají zdarma a rozhodnou se, zda je činnost baví. „Ani rozvrhy ještě nemáme vytvořené, na těch pracují vedoucí kroužků společně s rodiči během září," poznamenala ředitelka.

Největší zájem je o pohybové kroužky. Dcera Petry Kadrnosové ráda tancuje a cvičí. „Bude tedy navštěvovat aerobik. Chodí do něj už od školky, teď ho bude cvičit asi čtvrtým rokem. Kvůli tomu, že se ráda hýbe, jsme ani neuvažovali nad jinou aktivitou," uvedla Kadrnosová.

Dům dětí a mládeže nabízí nejrůznější aktivity i pro nejmenší. Některé kroužky navštěvují už čtyřletí. Mnoho dětí dochází do přípravek fotbalu nebo basketbalu. „Pak děti začnou soutěžit a přechází do tělovýchovných jednot. Velká část z nich ale začínala u nás," uvedla Kostková. DDM nemá žádné věkové omezení. Nabízí i různé aktivity pro dospělé i důchodce.

Stejně tak nabízí různým věkovým kategoriím program i Středisko volného času Boskovice. Nejmladší děti od čtyř let mohou navštěvovat Sportíka Emílka. Další kroužky jsou pro předškoláky od pěti let. Celkem jich nabízí středisko osm. Dětem starších patnácti let nabízí kroužků deset a nejvíce jich je pro žáky základních škol. Pro ty přichystali kroužků padesát čtyři.

Ty nejsou určeny jen pro boskovické školáky. „Chodí k nám děti ze širokého okolí. Ty z boskovických škol navštívíme osobně a dáme jim přihlášky. Vzdálenějším přijdou letáčky poštou," popsala ředitelka Střediska volného času Boskovice Alena Staňková.

V Boskovicích mají děti největší zájem také o sport. Podle Staňkové je velmi oblíbené plavání. Kromě něj si děti mohou zahrát fotbal nebo stolní tenis. Zatančit si street dance nebo folklorní tance. „Hodně dětí navštěvuje tak keramickou a výtvarnou dílnu. Oblíbený je i kroužek pro kutily, kde dětí vyrábí ze dřeva. Ve školách se už s pilkou a kladívkem neučí, tak je to baví u nás," vysvětlila Staňková.

LOGICKÉ HRY

Za velmi neobvyklý kroužek považuje boskovická ředitelka Logické hry – otevřená hlava. Ten je určen především pro ty s nadprůměrnou inteligencí. Vedoucí je zároveň členem Mensy a děti řeší různé logické úkoly.

Letošní novinkou by pak měl být v Boskovicích kroužek matematiky, kdy by dětem pomáhali s učením k maturitě nebo při doučování. Dále plánují francouzštinu, češtinu nebo břišní tance. Oproti Blansku se v Boskovicích musí děti přihlásit do kroužků už do 15. září.

VERONIKA JELÍNKOVÁ