Přírodní živel po sobě zanechal omlácené stromy bez ovoce, vyvrácené ploty i brány, vodu v domech, nánosy bahna na silnici a kupy krup.

Helena Miltová truchlí nad zničenou zahrádkou. „Kromě tyček od rajčat, které v zahradě provokativně trčí, tam nic není,“ popisuje následek bouřlivého počasí sedmatřicetile­tá žena.

Když v pondělí zčernala obloha, netušila, co se bude dít. „Začaly padat kroupy velké jako palce. Chtěla jsem zachránit truhlíky před domem, ale bolelo to tak, že jsem si musela vzít na hlavu polštář. Všude bylo bílo, téměř jsem neviděla,“ vzpomíná na dramatické okamžiky Miltová. Až se ničivý déšť přehnal, Újezdští s hrůzou zjišťovali škody.

Z kukuřičných polí, které vesničku obklopují ze všech stran, se dolů valilo bahno. Nánosy pak museli ze silnice odklízet dobrovolní hasiči, protože nebyla průjezdná.

Vítr vyvrátil lípu, která spadla na jeden dům. Do některých příbytků natekla voda. „Kroupy totiž ucpaly okapy, tak voda neměla kudy odtékat. Proudy vody se dostaly z ulic do sklepení a garáží. Vyvrátily také ploty a brány,“ popisuje Miltová.

Pracovník pojišťovny ve čtvrtek nechtěl věřit vlastním očím. „Divil se, že nám na zahradě ještě vydržela kupa krup. Je tam všude bahno, nedá se tam jít,“ dodala žena s tím, že krupobití zničilo veškerou úrodu. To, co si rodina běžně pěstovala, bude muset kupovat. Podobné drama zažila žena v Újezdě naposledy jako malé dítě.