Jen pár dnů po zahájení školního roku a některé děti se začínají drbat ve vlasech. Stačí podrobnější prohlídka dětské hlavy a je jasno. Stejně jako v minulých letech i letos se už v některých školách na Blanensku objevily vši.

Podle vedení škol se však nedá hovořit o nějaké epidemii. „Situace není nijak závažná, zaznamenali jsme asi pět nebo šest případů,“ uklidňuje například ředitelka základní školy v Adamově Jana Burianová.

V adamovské škole ale situaci nechtějí podceňovat, proto ve spolupráci s tamní dětskou lékařkou nechali vytisknout letáčky, kde rodičům radí, jak se vší zbavit a jaké hygienické zásady mají dodržovat.

Podobně situaci vidí i v základní škole v Rájci-Jestřebí. „Vím o dvou případech dětských vší. Děti jsme poslali domů a rodičům poradili, jak postupovat,“ uvedl ředitel Jaroslav Brázda. „Vši se ale mohou rychle rozšířit. Dnes máme dva případy, za týden jich může být plná škola,“ dodal Brázda.

Vši mohou podle bývalé učitelky z Adamova Heleny Ličkové znamenat problémy v dětském kolektivu. „Vši nejsou tak velký problém, dá se to poměrně rychle vyřešit. Nejhorší je, že ostatní děti se těm, kteří je mají, začnou posmívat,“ popsala svou zkušenost Ličková.

Vši jsou odolné

Boj s vší dětskou je běh na dlouhou trať a rodiče shánějí rady, kde se dá. V internetových diskuzích si navzájem sdělují své zkušenosti a radí, co zrovna u nich pomohlo.

Zkušenosti rodičů se různí. Mezi nejčastější způsoby, jak se vší zbavit, patří barvení vlasů, psí šampóny či praní všeho, kde by se paraziti mohli schovat. Jeden ze zoufalých rodičů si dokonce postěžoval, že si jeho syn vši koupil od kamaráda, aby nemusel do školy. Kromě ostříhání dohola ale stoprocentní odvšivovací recept neexistuje.

„Vši jsou proti mnoha šamponům imunní, ale v současnosti můžu doporučit přípravek Všiven od Dr. Müllera. Ten pomáhá,“ radí adamovská lékárnice Vlasta Daňková.

Přípravek Všiven podle ní obsahuje balzám a šampon, který by měl vši udusit. „Vši jsou velmi odolné, a proto nestačí použít jen jeden typ přípravku,“ upozorňuje Daňková. „Vši je nutné nejprve udusit, vymýt z vlasů ven a nakonec vyčesat,“ popsala lékárnice.

Každá škola má vlastní recept, jak zabránit rozšíření vší. V blanenské základní škole v ulici Dvorská dokonce ve vážných případech zavádí speciální režim pro třídy, kde se vši objevily. „Třída se pokud možno nestýká s ostatními a v tělocviku děti necvičí a nehrají ty hry, kdy by mohlo dojít k přenosu,“ uvedl nejčastější opatření ředitel Dušan Krumnikl.

Petra Havlíková