Zimní čas neznamená více práce jen pro silničáře či vlekaře, ale také pro lesáky a myslivce. Jakmile přestane být kvůli mrazu a sněhu v lese dostatek potravy pro zvěř, musí lidé začít s přikrmováním. „Je to však jen přilepšení. Důležité je, aby si zvířata vytvořila tukové zásoby během roku,“ podotkl Ondřej Budík, zástupce vedoucího polesí Habrůvka.


Přikrmování nenahrazuje zvířecím obyvatelům lesa přirozenou potravu. Jde hlavně o to, aby škody, které v zimě hladová zvěř v lesích způsobuje, byly co nejmenší. „Zvěř se stahuje tam, kde má dostatek potravy. Když chodí k našim krmelcům, neokusuje mladé stromky v jiných částech lesa,“ vysvětlil Ondřej Budík. Podle něj je zvláště důležité odvést zajíce, srnce, jeleny, muflony i divoká prasata z rezervací, kde jsou škody nejcitelnějsí.


Jde ale i o přilepšení zvířatům. „Díky přikrmování se samozřejmě vylepšuje jejich celková kondice. V tuhé zimě, kdy se pro velkou vrstvu sněhu nemohou dostat ke své přirozené potravě, jim pomáhá přežít,“ upozornil Ondřej Budík.