„V domově se nám od minulého týdne začal výrazně šířit Covid-19. Nakažení jsou nejen senioři, ale také velká část pečovatelek. V současné době máme dvě profesionální pečovatelky na padesát seniorů. Hledáme dobrovolníky, kteří by byli ochotni nám pomoct s péčí o seniory,“ stojí ve výzvě která ve čtvrtek dorazila na portál Pomáháme Blansku z krajského zařízení. Ten koordinuje práci dobrovolníků v regionu ve spolupráci se skauty, blanenským městským úřadem a charitou.

Podle ředitelky domova Věry Veselé mají už výpomoc dobrovolníků přislíbenou. Jak ze zmíněného portálu tak i z dalších míst. „Situaci samozřejmě řeší i náš zřizovatel. Dorazit mají studenti z Masarykovy univerzity, musí to však sladit s výukou. Vše se zatím koordinuje. Pomoci dobrovolníků si moc ceníme,“ řekla Veselá.

Ilustrační foto.
Jihomoravští důchodci v ohrožení. Třetina nakažených virem potřebuje do nemocnic

Jana Čevelová z blanenské pobočky Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje uvedla, že u většiny nakažených v černohorském domově je průběh nemoci mírný nebo bezpříznakový. Převažují horečky. „V současnosti jsou hospitalizovaní tři tamní senioři. Ale spíše z preventivních důvodů. Situaci monitorujeme a s vedením domova konzultujeme další postup,“ řekla hygienička.

Dodala, že podobná situace je v regionu v dalším zařízení, které se stará o staré lidi na Boskovicku.

Dobrovolníci by v Černé Hoře měli pomáhat například s převozem vozíků s jídlem na jednotlivá oddělení. Asistovat při oblékání starých lidí nebo při výměně lůžkovin. Velký počet tamních starých lidí však potřebuje odbornou přímou péči, protože jsou upoutaní na lůžko. „Část dobrovolníků půjde zaškolit, ale potřebujeme akutně i odborný personál. Věřím, že se nemocné pečovatelky budou postupně vracet z karantény. Vývoj situace však nedokážu odhadnout,“ dodala Veselá.

Skautský vedoucí Pavel Matuška z portálu Pomáháme Blansku potvrdil, že už oslovili dobrovolníky, kteří se přihlásili s pomocí v první jarní vlně. „Výpomoc zatím organizujeme. Snad se nám podaří do domova do konce týdne poslat první dobrovolníky,“ dodal Matuška.