Takové špeky přichystali pro psovody a jejich čtyřnohé přátele policisté na Mistrovství Moravy ve výcviku psů. Radek Hofman ze Suchého s Britem zvládli všechny disciplíny s přehledem.

Absolutní vítězství vybojovali v nejsložitější části soutěže – obrana. „V domě musí psi pachatele vyčichat a vyštěkat do tří minut. Hledají jej ale také v lese. Musí jej zadržet ve dne i v noci a poradit si se zločincem, který je chce zahnat nebo na ně zaútočí,“ líčí nástrahy v této disciplíně devětatřicetiletý policista. Ten se vypořádal také s jinými scénáři. Najednou stál s Britem třeba v hospodě, kde se strhla rvačka. „Pes musí zakročit. S výtržníky si poradí i přestože má nasazený košík. Když jím člověka uhodí, je to jako rána pěstí,“ pokračuje Hofman, který v týdnu plném úkolů vysoutěžil ve Frýdku Místku třetí místo. Kromě obrany se totiž se psem pustili také do stopování či prověření poslušnosti.

Že si Brit jen nehraje dokázal už několikrát ve službě, kdy zachránil Hofmana před výtržníky. „Hrozilo, že mě napadnou. Když ale uviděli psa, rozmysleli si to,“ podotkne muž. Letos v lednu dokonce jeho pes vypátral zloděje, který se vloupal do chaty v Tasovicích. Ve tmě a sněhu šel po stopě a zavedl policisty k viníkovi až tři kilometry daleko.

Německého ovčáka si Hofman pořídil už jako štěně. „Ve třech měsících jsme začali se základy stopování. Přivázal jsme jej venku a vyrazil vpřed, abych nadělal stopy. Brit se pak po nich vydal. V cíli na něj čekalo potěšení. Miska se žrádlem,“ popíše špetku z tvrdé dřiny Hofman a upozorní, že Brit se stal služebním psem až po složení policejních zkoušek. Ty jej prověřují každé dva roky. „Takže trénujeme stále,“ dodá psovod.

Na Mistrovství Moravy byl třetí z osmnácti soutěžících. V říjnu bude reprezentovat Jihomoravský kraj na Mistrovství republiky.