Na to, že je venku chladno, zapomenou při pohledu na okolní krajinu. To některé romantické duše začne doslova hřát u srdce. Pozorují, jak se do hladiny rybníka opírá říjnové slunce a cestu k němu zdobí pestrobarevné listí. Nádherná podívaná. „Jsme tady poprvé a chvíli trvalo, než jsme rybník našli. Šli jsme kus pěšky. Ale stálo to za to, je tady opravdu krásně," rozplývá se skupina čtyř návštěvníků z Velkých Opatovic.

„Pojďte chlapi, potřebuji dva silné. Budeme nakládat, ti drobnější kapři musejí pryč," ozve se u rybníka hlas jednoho z letovických rybářů.

Ti pracují od šesté hodiny ráno jako dobře seřízený stroj. Šupináče loví ručně keserama tak, jako dříve naši předkové. Nekonečná fuška? Kdepak!

Pro letovické rybáře brnkačka na pár hodin. „Je tady asi dva tisíce ryb. Předpokládám, že do dvou hodin je budeme mít všechny vylovené. Některé kusy tady prodáme. Mateční, tedy hodně velké ryby, vrátíme zpátky do rybníku, aby se mohly třít. Menší, které zbudou, odvezeme do nedaleké přehrady Křetínka na zarybňování," popisuje hospodář letovických rybářů Josef Prudil.

Výlov ve Křetíně pořádají letovičtí rybáři podruhé. „Rybník jsme odkoupili od Povodí Moravy a hned jsme si řekli, že zkusíme uspořádat podobnou akci jako v Jedovnicích, kde již má svou dlouhou tradici," vysvětluje Prudil.

Poté, co muži v zelených oblecích ryby vyloví, je roztřídí a odvážejí náklaďákem. Některé zatím zůstávají v kádích u rybníka. Příchozí tak mohou obdivovat kapry, amury, candáty, štiky nebo sumce, jejichž šupiny se lesknou ve vodě.

Jsou tam dokonalou atrakcí především pro děti. „Mám vyfocenou štiku, i jsem si ji pohladila," hlásí jedna malá holčička svým rodičům. Další děti drží v rukou malé rybičky a plánují, jak si je odvezou domů, ty větší pomáhají rybářům s výlovem.

Na prostranství u příjezdu k rybníku si návštěvníci mohou ve stáncích koupit například rybí speciality z udírny anebo živé ryby. Zájemcům je tam zkušení rybáři i zabijí, aby se tím nemuseli trápit doma. „Máte tam dva amury? To je za šest set šedesát korun," říká jednomu z kupujících předseda letovických rybářů Radek Zemánek.

Ten ryby ryby váží a prodává. Od rána se takřka nezastaví, protože na šupináče se tvoří fronty. „Největší zájem je o pstruhy a amury," říká Zemánek.

Jen málokdo dokáže čerstvým rybářským úlovkům odolat. Lidé odcházejí domů s plnými igelitkami ryb. „Koupili jsme kapra, kterého upečeme v troubě na kmínu," plánuje Dana Konúpková ze Křetína, která na výlov zavítala se svou tříletou neteří Izabelou.

Iveta Cibulková z Třebětína, která přijela do Křetína se synem Martinem a dcerou Markétou má v úmyslu pořídit amura. „Snad ho ještě budou mít. Připravíme ho v domácí udírně. Jsme tady poprvé, loni jsme to nestihli. Ale příští rok se nám snad povede přijet znovu. Rybářům se akce vydařila, ryby miluji," říká žena.

Ti, kteří zatím nic nehodlají koupit, zaujatě pozorují rybáře při práci. „Teda, to je ale obluda," komentuje úlovek amura jedna starší dáma.