Posedět si v Šošůvce v blízkosti pasoucích se koz a pojíst sýry z jejich mléka nebo se projít po lávce nad závrtem. To vše si mohou nově užít turisté a návštěvníci, kteří zamíří do Moravského krasu. Lidem z Místní akční skupiny Moravský kras se totiž na podzim podařilo získat dva a půl milionu korun z dotačního programu Leader s tím, že celkové náklady realizovaných projektů činí 3,820 mil. Kč. Rozdíl mezi uvedenými částkami představuje vlastní finanční prostředky, které musí podle předem stanovených pravidel, při realizaci projektu, vynaložit příjemce dotace.
„Naše akční skupina byla založená před dvěma roky v květnu a to, že se nám podařilo získat do regionu tři miliony osm set tisíc korun, je naším prvním úspěchem. Žádosti do programu si podalo osmapadesát akčních skupin, z toho uspělo čtyřiadvacet. My jsme skončili na sedmém místě,“ netajil radost manažer akční skupiny Jozef Jančo. Peníze pak akční skupina rozdělila na šest projektů, které byly do konce roku hotové.


Jedním z nich je například zpevnění příjezdových cest ke kozí farmě v Šošůvce. U ní vznikl také přístřešek pro zvířata a výběh, v něm budou turisté moci zvířata pohladit. Příchozí zde také najdou koutek pro posezení. „Chtěli jsme, aby turisté, kterých přibývá a chtějí kupovat regionální produkty, měli při nákupu přímo na naší farmě větší pohodu, mohli zde posedět, či sýry ochutnat,“ přiblížil Jan Sedlák, jehož rodina kozí farmu v Šošůvce vlastní.