Čtyřiapadesátiletý chovatel však nemá zvířata jen pro radost. Jezdí s nimi na různé soutěže, odkud si už přivezl nejeden pohár. V závěru loňského roku slavil zatím největší úspěch. Jeho čtyřčlenná sourozenecká kolekce králíků plemene angora bílá obsadila druhé místo v soutěži o titul mistra Evropy na šestadvacáté Evropské výstavě drůbeže, holubů, králíků, exotických ptáků a morčat v Nitře, která se koná jednou za tři roky.

„Byly to čtyři samice, jsou staré půldruhého roku. A jedna z nich dokonce získala titul Šampiónka Evropy. Je to zatím můj největší úspěch, ale nechci to přeceňovat. V mé kategorii totiž nesoutěžili chovatelé z Německa, kteří jsou nejlepší v Evropě. S těmi bych se chtěl utkat,“ uvedl chovatel, který je registrován v olešnické organizaci Českého svazu chovatelů. Chovu tohoto plemene králíků se věnuje už přes dvacet let. „S mým kamarádem Milanem Špikou z Meziříčka jsme se dostali mezi dvaatřicet nejlepších chovatelů králíků v České republice bez rozdílu kategorií,“ doplňuje. Na výstavě v Nitře Karel Král bodoval i se svou slepicí a kohoutem kočinky porcelánové.

Chovu zvířat Karel Král věnuje veškerý volný čas. Neznamená to však zvířata jen nakrmit a zajistit jim čistý kotec či voliéru. „Třeba právě ti králíci potřebují čtyřikrát do roka ostříhat úplně dohola, aby měli dokonalou srst. Když jsem začínal, trvalo mi ostříhání jednu hodinu a čtyřicet minut, teď to stihnu za dvacet minut,“ přibližuje náročnost péče chovatel. Nejdůležitější v chovu jsou podle něj matky. „Musí být dostatečně mléčné, plodné, vzorně se starat o mláďata, jinak jsou z chovu vyřazeny. Pak k nim musím sehnat vhodné protějšky. Aby zvíře na výstavě uspělo, musí se co nejvíc přiblížit stanovenému mezinárodnímu standardu,“ vysvětluje.

Srdeční záležitostí Karla Krále jsou však holubi. Hlavně poštovní, se kterými také jezdí na závody. Například v roce 2004 se svou holubicí vyhrál zemský maraton v pásmu jižní Moravy. Holubice zdolala téměř tisíc kilometrů za necelých deset hodin a nechala tak za sebou téměř dva a půl tisíce závodníků. „Holub je nesmírně inteligentní zvíře. Holubi spolu žijí v párech a mají se hodně rádi. Při závodech tak rychle letí kvůli touze co nejdřív se vrátit k tomu druhému nebo k mláďatům,“ doplňuje.

Kočku ani psa by si však Karel Král nepořídil. „Ti by ta moje zvířata svým pobíháním rušili,“ dodal.