„Plastiky ve Švýcárně jsou inspirovány pověstmi okolního kraje. Tu s motivem býka jsem původně ale chtěl pojmout trochu jinak. Měla ztvárňovat legendární pohřeb velmože v jeskyni Býčí skála, to se ale zdálo lidem ze Švýcárny moc morbidní, proto nakonec nese jen motiv býka,“ přiblížil Krajíček.

Hravě pojal řezbář i plastiku svaté Barbory, kterou také vytvořil pro Švýcárnu. „Barborku jsem zvolil, protože je to mimo jiné i patronka jeskyňářů, kteří do Švýcárny chodí. Kvůli nim jsem ji ztvárnil téměř rozmarně,“ doplnil Ivo Krajíček.

Plastiku svaté Barborky ve Švýcarně v budoucnosti doplní ještě plastika poustevníka Jáchyma, který bydlel podle pověsti v jeskyni za Švýcárnou. Na té řezbář teprve začne pracovat.

Epopej není hotová

Nejen plastikami ve Švýcárně se Krajíček pyšní. K jeho nejvýznamnějším dílům patří Boskovická epopej sestavená z dřevořezeb, z nichž ke každé se váže jedna pověst z regionu. V současné době ji tvoří kolem pětadvaceti plastik, na pokračování shání umělec sponzory. „Celkem by měla epopej mít kolem stovky plastik, práce na každé z nich trvá asi týden. Není to prodejní výstava, bez sponzorů jsem na ni dál pracovat nemohl,“ vysvětlil Krajíček.

Krajíčkova díla si mohli lidé prohlédnout v loňském roce například na Dni parků. Řezbář v něm pravidelně vystavuje v jeskyni Kostelík,. Jestli tak tomu bude i letos, zatím neví. „Ještě jsem to nedomlouval, ale rád bych v Kostelíku znovu vystavoval. Je to nádherný prostor pro výstavy, opravdu připomíná chrám,“ dodal umělec.