Křetínská ozdravovna s dětskou léčebnou pohybových poruch v Boskovicích a ostrovskou léčebnou se tak skryjí pod jednotný název Jihomoravské centrum dětské speciální péče. Od prvního ledna příštího roku.

„Ve sloučení nevidím žádnou výhodu,“ vyjádřil se k novince ředitel léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy Pavel Slavík. Podle něj si lidé pod novým názvem nic konkrétního nepředstaví. „Speleoterapii tam budou hledat těžko. Obávám se, že nám mohou také uniknout pacienti,“ pokračoval Slavík. Ostrovská léčebna je jednou ze tří v republice, kde mohou děti jako třeba astmatici a alergici zlepšit svůj zdravotní stav v jeskyni. Slavík upozornil, že podle hlasování krajských zastupitelů, které se uskutečnilo před měsícem, by hlavní sídlo ozdravoven mělo být v Křetíně.

„Smysl sloučení mi uniká. Pokud zůstane vše zachované tak, jak je dnes. Pochybuji, že se tím ušetří,“ míní Slavík.

Ředitelka Dětské ozdravovny ve Křetíně zatím nechce dělat závěry. „Výhodu vidím v tom, že budeme moct využívat služeb jiných ozdravoven. V Boskovicích třeba mají bazén, kam by pak mohly naše maminky s dětmi jezdit,“ sdělila ředitelka Kateřina Bednaříková. Také v Křetíně se léčí děti s dýchacími obtížemi. Ozdravovna se ale specializuje na obézní malé pacienty. Děti tam obvykle tráví čas tři týdny, nemine je ani výuka, aby nezameškaly učivo ve škole.

Z propouštění zaměstnanců Bednaříková obavy nemá. „Přislíbili nám, že se počet zaměstnanců snižovat nebude. Pokud však někdo odejde do důchodu, náhradu za něj brát nejspíš nebudeme. Zároveň se musíme řídit podle tabulek. Ty říkají, kolik zaměstnanců máme mít,“ vysvětlila Bednaříková.

Podle ředitele Krajského úřadu Jiřího Crhy čas ukáže. „Je možné, že v budoucnosti ke snížení počtu zaměstnanců dojde,“ připustil. Sloučení všech tří léčeben by mělo ulevit krajské kase. Crha navíc tvrdí, že tyto léčebny nejsou zdaleka naplněny. „Jsou bohužel ztrátové,“ dodal.

Ředitelé léčeben si myslí, že návštěvnost není tak slabá. „Loni nás zaskočily regulované poplatky. Rodiče k nám tedy děti nechtěli dávat. Letos máme však dětí dost. Kraj totiž nemocniční poplatky hradí formou daru,“ uvedla Kateřina Bednaříková za Křetín.

Na počet pacientů si nestěžuje ani ostrovský ředitel Pavel Slavík. „Dříve jsme se vypořádávali s dlouhými čekacími dobami. Nyní máme méně klientů. Tak je tomu ale všude,“ míní Slavík.

Změnit situaci může také nová léčebna v Ostrově. „Až bude stát, mohla by být cílová. Je to ale vize, která se naplní nejdříve za dva roky,“ informoval za kraj Crha.