Podle starosty Jaroslava Dohnálka vygradovala mezi koaličními partnery jednání z minulého týdne v pondělí výpovědí spolupráce ze strany Ano. Připustil, že jednou z třecích ploch byla otázka ohledně prodražené výstavby střediska centrálního zásobování teplem a kauza možného střetu zájmů místostarosty Radka Mazáče (Sportovci Boskovice). „My chtěli jiné řešení. Se zástupci Ano jsme se neshodli. To se v životě stává. Sejdu se s kolegy a rozběhneme jednání s novými koaličními partnery. Je to na začátku. Zatím vše na radnici funguje jako dosud a bude se řešit na některém z příštích jednání zastupitelstva,“ informoval Dohnálek.

Lídr boskovického Ano Lukáš Holík Deníku řekl, že vyvolaná jednání a následný odchod z koalice je reakcí na dění okolo osoby neuvolněného místostarosty Radka Mazáče. S jeho postojem k aktuálním problémům a klíčovým projektům ve městě Ano zásadně nesouhlasilo. „Jedná se především o možný střet zájmů místostarosty u projektu CZT Boskovice. Veřejnosti ho jasně nevysvětlil. Dále pak jeho vedení projektu sportovní haly a očekávané zapojení odborné veřejnosti ve formě jmenované komise,“ popsal důvody odchodu Holík.

Dodal, že hnutí požádalo na zmíněné pozici neuvolněného místostarosty o personální změnu. „Naše žádost nebyla ze strany Sportovců a STAN akceptována. Neměli jsme jinou možnost než vypovědět koaliční smlouvu. Neznamená to ale, že z vedení města utíkáme a odcházíme od rozdělané práce. Třeba dojde k restartu a s většinou dosavadních partnerů se domluvíme na nové podobě koalice. Pod vedením starosty Jaroslava Dohnálka fungovala dobře. Podařilo se rozběhnout a v řadě případů dokončit velké množství pozitivních věcí pro občany Boskovic,“ poznamenal Holík.

V končící koalici fungovali kromě ODS a ANO ještě zástupci STAN, Sportovci Boskovice, Volba pro Boskovice s podporou TOP 09 a Boskováci. To v součtu dělalo patnáct křesel v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. V opozici má ČSSD čtyři mandáty, po třech pak lidovci a Piráti. Komunisté dva.

Nejžhavějšími tématy v poslední době byla v Boskovicích výstavba sportovní haly a k ní dvě zrušené architektonické soutěže. A také zakázka výstavby střediska centrálního zásobování teplem. Ta se prodražila o osm milionů a nyní ji prověřují auditoři.

Střet zájmů

Celou investici navíc provází pochybení při přípravě projektu. Ve své režii ji má městská společnost Služby Boskovice. Tu má z pozice druhého místostarosty pod sebou právě Radek Mazáč. V jeho případě se při budování rozvodů tepla ve městě mluví o střetu zájmů. Figuruje totiž ve firmě Energochem, která se na zakázce měla podílet jako jeden ze subdodavatelů. „Já jsem přesvědčen, že všechno proběhlo dle pravidel. A že to dílo je provedeno v dobrém čase, ve správné kvalitě a za vysoutěžené ceny,“ řekl nedávno na zasedání zastupitelstva Mazáč.

Sportovci Boskovice považují jeho ústy důvody pro výpověď koaliční smlouvy ze strany hnutí ANO za zástupný problém. „Hnutí se stávalo málo viditelným subjektem, který nedokázal přípravou a argumenty realizovat svoje cíle a záměry. Kroky související s výstavbou sportovní haly odsouhlasila rada města, pozdní výhrady hnutí ANO tak působí účelově,“ uvedl v prohlášení zaslaném redakci Deníku Mazáč.

V něm pak z obrany přechází rovnou do útoku. Dodal totiž, že k práci místostarosty Lukáše Holíka měli Sportovci Boskovice několik připomínek. Jednalo se například o zavedení systému odpadového hospodářství, které veřejnosti podle nich dostatečně nevysvětlil. „Rovněž vidíme střet zájmů a pochybení na straně pana místostarosty při prosazení firmy provozující koloběžky bez výběrového řízení. Ani tyto záležitosti bohužel neprošly dostatečnou sebereflexí,“ poznamenal Mazáč.

Podle opozičního zastupitele za KSČM Vladimíra Farského je zřejmě nejreálnější varianta, ževládnoucí ODS doplní v nové koalici lidovci. S nimi získají občanští demokraté o jedno křeslo těsnou většinu. „Zatím nás jako opozici nikdo neoslovil. Dokážu si představit, že bychom vše poskládali jinak. Nejsem si ale jistý, že by do toho lidovci šli. Spíš se asi domluví s vládnoucí ODS a Ano bude s KSČM, sociálními demokraty a Piráty v opozici,“ řekl Deníku Farský.

Zároveň ocenil, že Ano razantně rozčíslo třaskavou atmosféru ohledně nové sportovní haly a výstavby CZT. „Pan Mazáč z mého pohledu za svůj střet zájmů nevyvodil politickou odpovědnost. Naopak místostarosta Holík do toho práskl a vše rozčísl. Jeho krok oceňuji,“ dodal Farský.