Vzápětí přichází kouzlo s americkými půldolary. Mince přikryté kartami se přemísťují z jednoho rohu podložky na druhý. „To jsou otřepané triky," řekne si mnohý televizní divák znuděný zábavnými estrádami. Na živo ze vzdálenosti necelého metru to ale vypadá úplně jinak. „I s obyčejným balíčkem karet se dá udělat světové kouzlo, které strčí do kapsy některé triky profesionálních iluzionistů v televizi," říká Radek Vylíčil z Blanska.

Právě o něm je další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty. Třiadvacetiletý student se magii věnuje přibližně dvanáct let. Vystupuje pod uměleckým jménem Magic – R. Jeho kouzelnické triky mohou lidé na Blanensku vidět na různých plesech, firemních akcích a také při zábavných programech pro děti.

Místo míče karty

Vylíčilův otec i starší bratr kouzlí s míčem na basketbalové palubovce. Radek propadl magii. Před lety ho inspirovala televizní show mága Davida Copperfielda. „Basket jsem taky chvíli hrál, ale časem jsem zůstal u magie. Chtěl jsem se odlišovat od ostatních. Kamarádi sportovali, někdo hrál na kytaru, kreslil nebo zpíval. Nic z toho neumím, ale kouzlení mě hodně chytlo," vysvětluje svoji zálibu Vylíčil.

S prvními triky mu pomohl kouzelník Jiří Blahoňovský z Dolní Lhoty. „Je to tátův kamarád. První kouzlo s kartami mě naučil on. Později jsem si začal kupovat knížky zaměřené na magii. Největším studijním materiálem je ale pro mě internet. Jsem samouk a jdu svou cestou. Triky se snažím dělat po svém," dodává mladík s tím, že první vystoupení měl před deseti lety na plese v Kunštátu.

Podle svých slov trénuje při každé volné chvíli. I při cestě vlakem cvičí prsty s balíčkem karet. Mezi prsty jedné ruky dokáže při tréninku napasovat čtyři tenisové míčky. Vylíčilovou specialitou je v kouzelnické hantýrce takzvaná manipulace. Triky s kartami, mincemi nebo míčky.

Jeho vrcholným číslem je pak kousek z jevištní magie. „Říkám tomu levitující stůl. Při vystoupení se vznáší. Vypadá to opravdu efektně," usmívá se kouzelník Radek Vylíčil.

Jeho umění ocenila i odborná porota na mistrovství republiky v moderní magii. Vylíčil tam před časem obsadil v kategorii manipulace třetí místo. Nové triky zkouší nejdříve doma, kde mu publikum dělá starší bratr a rodiče. „Táta s mámou se mnou jezdí i po vystoupeních. Táta má na starosti osvětlení a hudbu. Máma zase kostým. Je to tak trochu rodinný podnik. Fandí mi," říká mladík.

Jeho snem je, že ho bude jednou magie živit. „Samozřejmě by to bylo super. Hobby, které vás baví a zároveň živí. Uvidíme, třeba se mi to jednou podaří," dodává Vylíčil, který v současnosti studuje na Vysokém učení v Brně obor telekomunikační a informační technika.