V malé vesnici Křetín u Letovic na Blanensku žije talent na svět magie – Lukáš Mistr. „Hezký zjev ke kouzelnickým vystoupením patří. Je důležité, abych byl na první pohled vidět. Dbám o sebe i v běžném životě," říká Mistr.

O kouzlení se začal zajímat, když mu bylo šest let. Tehdy o Vánocích pod stromečkem našel kouzelnickou sadu. Kouzlo s pohárkem a míčkem mělo u něj takový úspěch, že jej rodiče zanedlouho přihlásili na kouzelnický kroužek v Letovicích, který dnes již druhým rokem sám vede.

MÁ SVÉ ŽÁKY

Jeho věrným žákem je například devítiletý Antonín Kubík z Kunštátu. „Vystoupení pana učitele jsem poprvé viděl na ledovém karnevale. Předváděl například kouzlo s hořící peněženkou. Neměl jsem potuchy, jak to dělá, a chtěl jsem tomu přijít na kloub. Jeho kouzla mě hodně zaujala," říká Kubík.

Při jednom z kouzelnických čísel si jej tehdy Mistr dokonce vybral jako dobrovolníka. „V sáčku měl vajíčko a nechal ho zmizet. Když jsem udělal slepici a zakdákal, vajíčko se v sáčku najednou objevilo. Diváci se bavili a já jsem v tu chvíli věděl, že se chci také naučit kouzlit," sděluje Kubík.

Mistr se ve svém kouzelnickém umění stále snaží zdokonalovat a nemá strach ani z nebezpečných kouzel. Kdo z diváků dobrovolníků by čekal, že při kouzlu gilotina na ruku nemůže o končetinu přijít, plete se. „Toto kouzlo je úplně nejtěžší. Stačí chvilka mojí nepozornosti a může se stát neštěstí. Diváci samozřejmě doufají, že o ruku nepřijdou. Naštěstí jsem o ni žádného z nich nepřipravil. Pokaždé když se kouzlo povede, na gilotině rozříznu jablko a z kufru pro pobavení vytáhnu živou ruku, kterou mám ze specializovaného obchodu," usmívá se mladý kouzelník.

V době moderních technologií je podle něj čím dál těžší diváky představením zaujmout. Největší odměnou mu proto je jejich úsměv. „Navíc už se nenechávají kouzlem unášet, jak to bývalo dříve, kdy se takové záhadné jevy považovaly za něco nevysvětlitelného. Lidé se mě čím dál častěji ptají, jak to které kouzlo dělám. Pokaždé se jim snažím vysvětlit, že musím uchovat tajemství. Protože jinak by to už nebylo kouzlo. Vždy to pak pochopí," vysvětluje Mistr.

Jeho snem je především dále bavit lidi a zdokonalovat svou kouzelnickou techniku. A pokud se na něj usměje štěstí, také se proslavit a stát se ve světě kouzel pojmem. Aby toho dosáhl, ví, že musí pilně trénovat. Kouzlení se věnuje čtyřikrát až pětkrát týdně, vždy alespoň hodinu a půl.

Má tři velké vzory. „Prvním z nich je samozřejmě světově uznávaný mág a iluzionista David Copperfield. To, jak například nechal zmizet sochu Svobody, bylo úchvatné. Mým dalším vzorem je český kouzelník Pavel Dolejška. A také zpěvák Michael Jackson. Nebyl sice kouzelníkem, ale inspirativní je pro mě jeho tvrdá práce. Pocházel z chudé rodiny a dokázal se vypracovat na jednoho z nejznámějších umělců všech dob," usmívá se student Střední průmyslové školy chemické v Brně.

POMERANČOVNÍK

Znalosti z chemie mu pomáhají i při kouzlení. „Mohu tak zkoušet různé doprovodné efekty. Například s ohněm nebo s vodou, kterou nechám zmrznout za pár vteřin. Vypadá to skvěle," ví Mistr.

Inspiraci hledá především na internetu od zahraničních kouzelníků, kteří mají svá kouzla dobře propracovaná. „Ale čerpám také informace z historie. V Česku žije například kouzelnická rodina Kellnerů, která umí hotové zázraky. Například kouzlo s tancujícím kapesníkem, které chci v blízké době také vyzkoušet. Již existující kouzla se vždy snažím vylepšovat a vložit do nich něco nového a svého, zkrátka kus svého já," sděluje Mistr.

A dodává, že jednou by rád před svým publikem předvedl i své nejoblíbenější kouzlo. „Vymyslel jej kouzelník Robert Houdini, který žil v osmnáctém století. Jmenuje se pomerančovník. Kouzelník si půjčí od divačky prstýnek a nechá ho zmizet. Na pomerančovníku začnou růst květy pomeranče. Vzápětí z něj vylítnou dva motýli se šátkem, na kterém se ztracený prsten objeví," popisuje Mistr.

Říkají o němKdokoliv vidí jeho vystoupení, nešetří slovy chvály. To říká o Lukáši Mistrovi jeho manažer Lubomír Rek. „Má velký talent, který se snaží neustále zdokonalovat. Je vidět, že ho kouzla baví a že nad nimi hodně přemýšlí. Sice sám ještě dospívá, ale již dovede učit mladší děti. Jeho vystoupení lze vidět nejen na Blanensku, ale i v okolí," tvrdí Rek.