„Když jsme letošní štafetu kvůli epidemii koronaviru rušili i napodruhé, stále nám lidé volali, že by chtěli některému z postižených pomoci. Nechali jsme proto vyrobit speciální edici triček. Výtěžek z jejich prodeje na našem eshopu předáme rodině bývalého záchranáře Zdeňka Mikuly. Toho podporujeme už několik let,“ řekl za organizátory akce ze spolku Prosen Roman Jančiar.

Trička budou k mání do konce září. Měsíční rehabilitační pobyt v lázních Klimkovice s doprovodem stojí bezmála sto padesát tisíc korun. Zatím se podle Jančiara podařilo vybrat částka přibližně sto tisíc korun a prodalo se přes tři sta padesát triček.

Obdobnou veřejnou sbírku na rehabilitační pobyt v lázních nedávno zorganizovali také bývalí Mikulovi kolegové z jihomoravské záchranky. „Zdeněk je velký bojovník, od samého začátku na sobě tvrdě pracuje a snaží se o návrat do běžného života. S podporou veřejnosti pomáháme zajišťovat peníze na jeho rehabilitace a kompenzační pomůcky. Jsme s ním stále v kontaktu,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Mikula žije v Úsobrně na Blanensku a pracoval jako řidič na záchrance ve Velkých Opatovicích. Rád cestoval, včelařil a věnoval se akvaristice. Ve třiačtyřiceti byl plný síly a s elánem do života. Před třemi lety na podzim však prodělal mozkovou příhodu a život se mu i jeho příbuzným obrátil naruby. Zůstal ochrnutý na celé tělo a upoutaný na nemocničním lůžku. Napojený na přístroje. Dokázal jen mrkat očima. Po speciálních rehabilitacích se jeho stav postupně zlepšuje. „Po příhodě jsem ochrnul a nemluvím. Tyto řádky píšu pomocí očí na speciálním počítači, na který se mi složili kolegové ze záchranky,“ uvedl Mikula.

Po nemocnicích, kde byl upoután na lůžko, strávil rok. Po návratu domů usilovně rehabilituje. „V současné době jezdím do lázní Klimkovice, kde je mým cílem postavit se na vlastní nohy a začít zase mluvit. Nic nevzdávám a usilovně cvičím,“ dodal bývalý záchranář.