Osmnáctiletý Vojtěch Šmiro z Boskovic od narození nevidí. Jako každý mladík má však svoje sny a touhy. Některé z nich mu pomohla splnit štědrost lidí, kteří si chodí na Štědrý den na boskovické Masarykovo náměstí kupovat polévku při tradiční dobročinné akci Polévka pro chudé i bohaté.

„Výtěžek z akce mně pomohl, abych si mohl koupit různé pomůcky. Mohl jsem si tak pořídit diktafon, klavír a loni notebook. Třeba notebook bych bez příspěvku z Polévky vůbec neměl. Učím se na něm programovat,“ uvedl mladík. Ten zkouší i vytvářet programy pro nevidomé.

Polévku pro chudé i bohaté pořádají letos majitelé boskovické restaurace Makkabi už posedmnácté. Opět v tradičním čase – na Štědrý den od jedenácti do dvanácti hodin u vánočního stromu na náměstí. Tentokrát se bude rozdávat bramboračka.

„Každý, kdo přijde, dostane misku polévky zdarma, může si ji i odnést v bandasce domů. Pokud chce, může přitom přispět jakýmkoliv obnosem do připravené pokladničky. Jako podporu ovšem bereme už samotnou účast lidí na akci, aniž cokoliv zaplatí. I to je totiž jejím smyslem,“ uvedl Rudolf Burgr, kterým se svým bratrem Luďkem, majitelem restaurace Makkabi, tradici založil.

Lidé si mohou odnést také betlémské světlo, které přivezou skauti z boskovického 6. skautského oddílu Nibowaka. K mání bude i vánoční překvapení – speciální kvasnicové pivo. „Bude to takový bonus pro všechny věrné příznivce naší akce,“ doplnil Luděk Burgr.

Boskovický zázrak

Od roku 1995 Polévka pro chudé i bohaté vynesla už přes čtyři sta tisíc korun. Loni padl rekord, lidé si odnesli téměř dvanáct stovek porcí cibulačky a přispěli více než sedmdesáti tisíci korunami. Pořadatelé každý rok vybírají potřebné, hlavně děti a mladé lidi s různým postižením z Boskovic, mezi které výtěžek rozdělí. „Říkám tomu malý boskovický zázrak, když každý rok vidím zaplněné náměstí a nekonečnou frontu na polévku,“ dodal Rudolf Burgr.

Polévka pro chudé i bohaté patří mezi největší akce svého druhu na Blanensku. Svého mladšího následovníka má už i v Letovicích. „Inspirovali jsme se v Boskovicích, kam jsme dříve jezdili. Protože tuto myšlenku chceme šířit dál, domluvili jsme se s organizátory v Boskovicích a děláme ji podle podobného scénáře a pod stejným názvem. Jen jsme letos doplnili, že je to polévka nejen pro chudé i bohaté, ale také pro smutné i veselé a pro všechny, kteří ví, že láska k bližnímu není jen prázdná fráze,“ uvedla Helena Kalasová z Galerie PEX, která akci už potřetí pořádá spolu s restaurací Karlov.

Letovičtí budou rovněž na Štědrý den, v době od dvanácti do třinácti hodin, na Masarykově náměstí u vánočního stromu nalévat zelňačku. I odtud si mohou zájemci odnést betlémské světlo. Výtěžek pomůže potřebným lidem z Letovic.

Sbírky pořádají také blanenští skauti. Ti budou třiadvacátého a čtyřiadvacátého prosince rozdávat na blanenské radnici betlémské světlo. „Lidé si mohou za třicet korun koupit svíčku, nebo dát libovolnou částku. Peníze, které dají do kasičky, pošleme dětem, které jsme adoptovali na dálku,“ uvedla blanenská skautka Anna Pořízková. Pouze třiadvacátého prosince u labutí před blanenskou radnicí budou skauti nabízet také polévku. Vybrané peníze půjdou na charitativní účely.

Lidé na Blanensku však mohou ve vánočním čase potřebným přispívat i dalšími způsoby. Tradiční sbírku pod vánočním stromem už od roku 1991 pořádá například Hospodářská a vzdělávací besídka Lysice. Do kasičky pod stromem lidé v posledních letech přispívají kolem padesáti tisíc korun. Pořadatelé je posílají do zařízení Oblastní charity Blansko.

Konají se i benefiční koncerty. V uplynulých dnech například v Punkevních jeskyních nebo v evangelickém kostele v Boskovicích.