Rozpálená těla, vůně opalovacího krému, vřískot dětí, studené pivo, přeplněné bazény. To je obrázek, na který na letních koupalištích na Blanensku letos jen vzpomínají. V červenci se lidé přišli koupat sotva na pár dní. A tak letošní rok patří k nejhorším, které provozovatelé koupališť zažili.

„S loňským rokem se letošní sezóna moc srovnávat nedá. Zatímco vloni byl červenec dost slunečný, letos v něm bylo snad čtyři dny hezky. Spokojeni jsme, když denně přijde tak tisíc lidí. A včera jich přišlo deset,“ řekl Milan Strya, ředitel Služeb Boskovice, pod které spadá letní koupaliště v Červené zahradě v Boskovicích.

Letní koupaliště letos otevřeli Boskovičtí jedenáctého června. Od té doby se tam přišla osvěžit sotva třetina lidí co loňskou sezónu. „Koupaliště je letos v provozu osmačtyřicet dní, z toho patnáct jsme vůbec neotevřeli nebo nepřišel ani jeden člověk. Zatímco vloni jsme čítali za celou sezónu šestatřicet tisíc návštěvníků, letos jich je jen devět a půl,“ počítal vedoucí provozu koupaliště Bohumil Feruga.

Na to, že by je zachránil srpen, na koupališti moc nevěří. „Doufat musíme, ale v srpnu je obvykle chladněji a přijde ještě míň lidí než v červenci. S tím, že na sebe vyděláme, moc nepočítáme, to by muselo být skutečně celé dva měsíce krásně. Ale letošní sezóna je opravdu velmi špatná,“ zhodnotil Feruga.

Také v blanenském aquaparku budou na letošní sezónu dlouho vzpomínat. Tak špatný rok prý nepomatují. „Oproti loňskému roku, který byl nejhorší za poslední čtyři sezóny, jsme letos teprve na polovině návštěvnosti. A to jsme si mysleli, že už to horší být nemůžeme,“ řekl ředitel Služeb Blansko Radek Snopek.

Také v Blansku jsou některé dny nuceni koupaliště zavřít. Aby úplně neprodělali, musí turniketem projít kolem dvě stě lidí. „Jsou i extrémně dobré dny, kdy přijdou třeba dva tisíce návštěvníků, ty pak dorovnávají ty slabší. Ale pro patnáct lidí opravdu otevřít nemůžeme. Na to je provoz koupaliště moc drahý,“ vysvětlil Snopek.

Ani v Blansku už moc nevěří tomu, že by letošní sezónu spasil srpen. Žádné velké tropy meteorologové nehlásí a tak lidi do aquaparku chtějí přilákat alespoň na krytý bazén. „Ten plánujeme otevřít už příští víkend,“ prozradil Snopek.

V Letovicích funguje letní koupaliště patnáct let. A tak špatnou sezónu tam ještě nezažili. „Každý rok je ztrátový, ale normálně jsme čítali tak třicet dní, kdy bylo hezky a chodili lidi. Abychom to dohnali, tak by odedneška do konce prázdnin muselo být každý den na koupání. A s tím bohužel moc počítat nemůžeme,“ postěžoval si ředitel letovických technických služeb Miroslav Doskočil.

Na letním koupališti v Letovicích se lidé mohli naposledy osvěžit devatenáctého července. „Od té doby jsme koupaliště neotevřeli. Ale, že bychom zavřeli úplně, s tím nepočítáme. Do konce letošní sezóny chceme vydržet,“ dodal Doskočil.

Tři dny trvalo léto v červenci na Sloupském koupadle. Většinu dní se tam chodí koupat jen hrstka otužilců. „Sezóna je opravdu hodně špatná. Lidé se nekoupají a také tržby v restauraci jsou slabé. Některé dny ani neotevřeme. Nebo, když se neudělá hezky, a nikdo nechodí, tak třeba po hodině zavřeme. Koupaliště stojí velké náklady, nemůžeme si dovolit mít otevřeno nadarmo,“ řekl Martin Janeček ze sloupského koupadla.

Zatímco jindy v létě si přijde do Sloupu zaplavat až tisíc lidí denně, poslední červencové dny jich bylo do deseti. „Myslím si, že propad už je tak velký, že jej nezachrání ani srpen. Ten navíc obvykle bývá chladnější,“ nevěří už v příchod léta Janeček.