Žádný pevný program stanovený není, každý návštěvník se tak může podívat na to, co ho bude zajímat. V případě nepříznivého počasí se slet přesune na neděli. Akci pořadatelé připravili k osmnáctému výročí založení letiště. Začíná v deset hodin a konec je předpokládaný kolem čtvrté. Vstup je zdarma.

„Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku ultralehkých letadel. Oproti leteckým ukázkám se mohou na letadla podívat zblízka, prohlédnout si i vnitřek a popovídat si s pilotem. Příchozí si mohou projít také hangár a vůbec celé letiště. Navíc máme přislíbenou účast replik dvou historických letadel z první světové války," řekl Zdeněk Moravec z Leteckého klubu Blansko. Domluvená je i účast s blanenskými modeláři.

Kdo se na zem rád podívá z větší výšky, naskytne se mu i tato možnost. Pro zájemce je totiž domluvený vyhlídkový let vrtulníkem.

Jelikož se nemusí piloti hlásit na slet předem, organizátoři neví, jaká bude jejich účast. Počítají však s příletem několika desítek strojů. „Zpravidla ale přiletí kolem padesáti až šedesáti pilotů. Účast bývá dobrá," dodal Moravec.

Téměř všechny ultralighty, které přiletí, jsou české výroby, zbytek je ze Slovenska. „To platí u převážné většiny všech ultralightů u nás. Naše republika je v podstatě takovou velmocí v jejich výrobě. Vyrábíme asi šedesát různých typů. I na ostatních sletech po České republice najdete zahraničních modelů jen málo," sdělil Moravec.

KRISTÝNA ŽIVNÁ