VÁŽENÍ ČTENÁŘI, DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM.

Tahanice ohledně stavby hřbitova v Kotvrdovicích jsou opět na scéně. Loni se tamním zastupitelům postavily do cesty podmínky pro vyhlášení ochranného pásma. „Takže místní lidé, kteří žijí v blízkosti lokality plánované pro hřbitov, se odvolali právě na ochranné pásmo. Návrh nám krajský úřad před rokem proto vrátil,“ řekl starosta obce Alois Kunc.

Nyní zastupitelé zpracovávají nový projekt, který chtějí předat na jedovnický stavební úřad. „Na dalším jednání chceme probrat otázku ohledně zahájení řízení souvisejícího s vyhlášením ochranného pásma,“ upřesnil Kunc s tím, že když nezískají souhlas všech vlastníků okolních pozemků, tak v nejbližší době hřbitov v obci nebude.

ČTĚTE TAKÉ:KOTVRDOVICE:BOJ O NOVÝ HŘBITOV

Na další kroky ze strany zastupitelstva čekají na stavebním úřadě od prosince minulého roku. „V této chvíli je přerušeno řízení a zastupitelé obce jsou vyzváni k doplnění podání,“ vysvětlila Lenka Pavlíčková ze stavebního úřadu.

Konflikty před rokem vznikly i přesto, že zastupitelé lidi informovali o umístění hřbitova. Ti měli možnost se vyjádřit. „Čekal jsem nějakou reakci v podobě připomínek, ale nic se nestalo,“ řekl Kunc. Proto vedení obce návrh projektu zaslalo na jedovnický stavební úřad.

Až pak se podle starosty začaly ozývat hlasy ze tří nejbližších domů od místa, kde by měl hřbitov stát. „Podle projektu budu mít zeď hřbitova od svého plotu dvacet metrů. A to se mi nelíbí. Snižuje to hodnotu pozemku a co když ho budu chtít někdy prodat?“ říká majitel pozemku v ochranném pásmu Jaroslav Gottvald. Proto se odvolal.

ČTĚTE TAKÉ:KOTVRDOVIČTÍ: HŘBITOV ZNEČISTÍ VODU

O hřbitovu začali Kotvrdovičtí uvažovat už v roce 1994, kdy jim ze sousedních Jedovnic oznámili, že na tamním hřbitově už nejsou místa na nové hroby. „My to uvítáme, když budou Kotvrdovičtí mít svůj hřbitov. Nemáme totiž kam prostory rozšířit,“ vysvětlil starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

Tehdy anabáze kolem hřbitova v Kotvrdovicích začala. Hledalo se nejvhodnější místo. Během deseti let se v zastupitelstvu vystřídalo několik návrhů a nakonec schválili návrh starosty. „Místo Na Žlebě jsem navrhl, protože to tam znám,“ upřesnil starosta Kotvrdovic.

Podle slov dalšího obyvatele žijícího v blízkosti plánovaného hřbitova je tohoto místa škoda. „Jsou tam aleje topolů a právě rozkvetlých třešní. Je škoda zničit kus přírody,“ míní Vladimír Svoboda, který se také odvolal.