První letadlo se z letiště vzneslo koncem června 1995 a postupně přibývala další. „Nevěděli jsme nic, jen jsme toužili létat. Každý z nás měl jinou představu i jiné zkušenosti," uvedl Milan Klusák z tamního leteckého klubu a současně ředitel jihomoravské zdravotnické záchranné služby. Dnes mají celkem šestnáct ultralightů, dva kluzáky a jeden vrtulník. „Létá se vždy, kdy to počasí umožní," sdělil Milan Klusák a dodal, že zpočátku měli problémy s místními obyvateli, kterým letiště v obci vadilo.

Ještě před pořízením letadla postavili první hangár. Za tři roky už jim ovšem nestačil a zázemí bylo nutné rozšířit. Štěstí jim přálo a získali ocelovou konstrukci z přestavby čerpací stanice v Blansku. „Ve stejné době vzniklo i potřebné zázemí, jako je klubovna s kuchyňkou, toaleta a sprchy," vyjmenoval Klusák.

Letecký den

Starosta Kotvrdovic Alois Kunc už vnímá letiště jako nedílnou součást obce. „Po těch prvních náladách, že letiště dělá hluk, se situace zklidnila. Letadla se také vyhýbají letům nízko nad obytnou zástavbou," prohlásil Kunc.

Program leteckého dne začne v sobotu dvaadvacátého srpna ve třináct hodin vystoupením leteckých modelářů. Dále návštěvníci uvidí ultralehká letadla od těch, která byla u počátku létání v devadesátých letech minulého století, až po současnou světovou špičku.

Dovednosti ukážou lidem také parašutisté z brněnského aeroklubu nebo vrtulník letecké záchranné služby. „Vstupenky na letecký den jsou slosovatelné a výherce zažije nádheru pohybu ve vzdušném prostoru při vyhlídkovém letu," dodal předseda leteckého klubu Zdeněk Moravec.

MAREK OSOUCH