Pěstitelé ovoce z Lipovce a okolí, kteří část své úrody zkapalňují, tak měli jedinečnou možnost zjistit, jak se ta jejich slivovice, meruňkovice, třešňovice či kalvados povedly.

Ten, kdo chtěl ochutnat všechny vzorky, musel počítat s tím, že bude odcházet poněkud nejistým krokem. Na koštu se totiž sešlo pětapadesát vzorků. „Je to dost, třeba loni jsme jich měli sedmatřicet,“ uvedl předseda lipoveckých zahrádkářů Jan Sedlák. Podle něj pálenku z různého ovoce nedodali jen místní, ale také pěstitelé z Ráječka, Blanska, Šošůvky, Ostrova, Jedovnic či Kotvrdovic.

Koštu se mohl zúčastnit kdokoliv starší osmnácti let. Koštování bylo přísně anonymní. „Dopoledne jsme přijali vzorky, lahve očíslovali a koštující dostali kartičky, kam zapisovali tři nejlepší vzorky. Nebyla dána žádná kritéria, záleží na každém, co mu nejvíce chutná,“ řekl dále Sedlák.

Pálenku z švestek a rynglí do soutěže dodal například Rudolf Cibulka ze Šošůvky. „Alkohol moc nepiju, ale ocením dobré víno a dobrou kořalku. Každý rok něco vypálím, tak jsem se chtěl pochlubit. Jsem tady už potřetí. Já upřednostňuji slivovici, která má kolem dvaapadesáti procent alkoholu. Hlavní však je, aby mně chutnala,“ uvedl.

Dárkové koše a dobrý pocit z ocenění svého nápoje si odnesli tři nejlepší – nejvíce hlasů získal Karel Kraus z Lipovce se svou slivovicí z švestek, z druhého místa se radovali zahrádkáři z Lipovce, kteří soutěžili s pálenkou z švestek a rynglí, a třetí nejlepší slivovici z švestek měl Radek Musil taktéž z Lipovce. Zkrátka nepřišli ani další účastníci soutěže. Letos poprvé totiž košt zpestřila tombola.