Spolek Okras, který se zabývá ochranou přírody v této lokalitě a jejím okolí, tradiční kosení letos přesouvá na dřívější termín. O měsíc na předposlední červnový víkend.

„Přestože louky u Holštejna kosíme pořád stejně, krásná a ohrožená orchidej prstnatec májový v posledních letech navzdory našim snahám mizí. Začínáme kácet stromy, které spotřebovávají velké množství vody a mohou ji orchidejím odebírat. Letos také zkusíme kosit o měsíc dřív a termínem seče se přiblížit období, kdy louky kosívali naši dědové. Jisté je, že pokud bychom kosit přestali, louky by zarostly dřevinami a prstnatec by z nich vymizel úplně,“ uvedl předseda spolku Michal Friedl s tím, že podrobnější informace o akce najdou zájemci na facebookovém profilu Okrasu.

Na zmíněné sečení shání spolek dobrovolníky. Kosit se bude bubnovou sekačkou, křovinořezy i tradičními kosami. „Každý pracuje svým vlastním tempem, pro radost, nejde nám o závod. Hodí se nám pomoc každého, třeba i jen na jednu hodinu,“ stojí v pozvánce spolku.

V červenci se pak ochránci přírody chystají zredukovat stavy nepůvodní rostliny, netýkavky žláznaté. Ta se vyskytuje a hojně šíří podél vodních toků v Moravském krasu i dál mimo jeho hranice. „Přestože se naší dlouhodobou činností daří její počty velmi výrazně snižovat a na některých místech jsme ji již vytlačili úplně, nesmíme ve vytrhávání polevovat. Jako každý rok zkontrolujeme okolí Jakubova jezera, a pak se pustíme do práce v okolí Němčického potoka nad Sloupem,“ upřesnil rozsah prací Friedl.

V polovině září se pak dobrovolníci pustí do vyřezávání křovin a kosení Lažáneckých strání a v okolí Máchova památníku. Obě lokality totiž i přes pravidelnou péči stále zarůstají nálety. „Cenné stepní lokality nad Lažánkami je třeba neustále kosit a bránit tak jejich zarůstání křovinami. Jen tak je možné udržet vhodné prostředí pro vzácný hořec křížatý, nebo pro pavouka stepníka rudého. Kosení a prosvětlení také pomůže celé škále motýlů. O okolí Máchova památníku pečujeme již několik let a zlepšujeme tak podmínky pro skomírající populaci kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového na jedné z jeho posledních lokalit v rámci celé České republiky,“ popsali péči o unikátní lokality členové Okrasu.

Akce Okrasu
22.–23. června – kosení luk u Holštejna
13. července – Netýkavkobraní
14.–15. září – kosení Lažáneckých strání a světliny na Máchově památníku
13. října – exkurze za poznáním mechorostů Moravského krasu