„Syn se do školky těšil na kamarády. Dlouho je neviděl. Chystal si pyžamo a papuče. Já už v pondělí nastupuji do práce. Manžel naštěstí může ještě čtrnáct dní pracovat z domu a pak se uvidí. Když školka do té doby neotevře, zapojíme babičky nebo malého pohlídá starší bratr. Pro jiné rodiče to ale může být komplikované,“ uvedla maminka z Blanska, která si přála zůstat v anonymitě. Redakce ji zná.

Hygienici zavřeli až do odvolání blanenskou mateřskou školu v ulici Rodkovského. U jednoho z dětí se potvrdila nákaza koronavirem.Zdroj: ARCHIV MĚSTA BLANSKA

Mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková uvedla, že zmíněná školka byla v nouzovém stavu otevřená v okresním městě jako jediná. Učitelky se v ní staraly o děti záchranářů, zdravotníků a policistů. Nahlášeno v ní bylo kolem třiceti dětí. „Školka ukončila provoz minulý pátek. Tento týden probíhal úklid a dezinfekce. Prostory se připravovaly na pondělní otevření pěti tříd. Zprávu o nákaze jsme se od hygieniků dozvěděli v polovině týdne. Žádný termín otevření nyní nemáme. Je to v režii hygieny,“ dodala mluvčí.

Podle hygieniků se nákaza nejprve zjistila u příbuzných dítěte. To bylo v karanténě bez příznaků. Onemocnění prokázal až následný test. Další případ nákazy ve školce se zatím nepotvrdil. „V karanténě jsou všichni, kdo byli s dítětem v kontaktu. Zaměstnanci školy byli otestování a výsledky jsou negativní. Děti zůstávají v karanténě. Po jejím skončení by měly být otestovány. Jestli to bude rychlotesty nebo jinou formou, v tuto chvíli nevím,“ uvedla vedoucí blanenského epidemiologického oddělení Marie Hiršová.

Zbytek mateřských škol v Blansku má otevřít v pondělí. Tři z nich pro všechny zapsané děti. Jedná se o školu v ulici Dvorská 26, pracoviště v Dolní Lhotě a v místní části Těchov. Ostatní tři mateřské školy budou otevřené jen v omezeném režimu, kvůli zdravotnímu stavu vyučujících, kteří se nemohou vrátit do práce. Nabídnou proto jen hlídání dětí pracujícím rodičům.

O prázdninách však blanenské školky chystají rozšířený provoz. „Namísto klasických dvou týdnů bude většina školek během července a srpna v provozu pět týdnů. Kvůli snaze zamezit šíření koronaviru ale letos mateřské školy nebudou o prázdninách přijímat k docházce děti z jiných blanenských škol,“ řekla vedoucí blanenského odboru školství Petra Skotáková.