„Netuším, kde jsem se mohl nakazit. V zahraničí jsem nebyl. V práci jsem se minulý týden viděl s kolegou, který se po pobytu v cizině vrátil z karantény. Den nato se u mě objevily první příznaky. Pálení v krku a mírná únava. Je málo pravděpodobné, že bych se nakazil od něj, když se nemoc nejčastěji projevuje mezi dvěma až pěti dny. To už teď nezjistím,“ povídá pacient pracující v brněnské firmě. Přál si zůstat v anonymitě. Redakce jeho jméno zná.

Postupně se mu hůře dýchalo a stupňovala se bolest na plicích. Rozhodl se, že zavolá na krajskou hygienu a na nonstop linku ministerstva zdravotnictví. „Snažil jsem se dovolat celý den. Bylo neustále obsazeno. Proto jsem si minulý pátek zavolal do nemocnice v Blansku. Tam mi řekli, že můžu přijet. Vzali mi krev a moč a poslechli si plíce. Ze vzorků nic nezjistili, ale podle vyšetření krku usoudili na virózu. Předepsali mi léky a poslali mě domů,“ popisuje.

Taková diagnóza mu nestačila. Z opatrnosti se dál snažil dovolat na nonstop linku a krajskou hygienu. I v noci. Marně. Začal se raději víc izolovat od rodiny. „Ve Fakultní nemocnici v Brně mi v sobotu řekli, že mě po hackerském útoku nemohou vyšetřit a že mám zkusit úrazovku. Nakonec jsem si nechal v neděli ráno udělat v Bohunicích test ve speciálním stanu. Druhá možnost byla počkat na sanitku s odběry. Nevěděl jsem ale, kdy přesně přijede,“ vysvětluje.

Výsledky se dozvěděl doma v neděli večer. A v pondělí se jeho stav zhoršil. „Začalo mě bolet u srdce a točila se mi hlava. Horečku jsme ale neměl,“ říká.

Sanitka ho přesto odvezla zpět do brněnské nemocnice, kde už zůstal. „Je mi líp. Pokud budou další testy negativní, mohli by mě příští týden pustit domů,“ věří nakažený.

Jeho přítelkyně i malý syn jsou podle něj zatím v pořádku. Lékařka a sestra z blanenské pohotovosti, co ho ošetřovaly, skončily v karanténě.

Online reportáž