Muži v černých montérkách s bílou čepicí a štětkou jakoby už zůstali jen v pohádkách. Kominické řemeslo však na jižní Moravě nevymřelo. Kominíci mají stále hodně práce, a to dokonce i v novostavbách.

Sehnat v Jihomoravském kraji kominíka ale není snadné. „Topíme plynem a až letos po skoro deseti letech jsme si nechali komín zkontrolovat. Dlouho jsme ale nemohli sehnat kominíka z Vyškova, protože ti měli moc práce. Museli jsme povolat kominíka z Prostějova,“ řekla například Vyškovanka Barbora Sedláková.

Na jižní Moravě je necelá stovka registrovaných kominíků. Z toho pětačtyřicet jich je v Brně. „Práce máme nad hlavu. Nejvíce tehdy, když někdo kvůli nevyčištěnému komínu vyhoří. To pak lidé volají i o půlnoci, zatímco jindy si ani nevzpomenou, že by měli komíny nechat kontrolovat,“ řekl předseda Společenstva kominíků za jižní Moravu Jaromír Kubát. Dodal, že lidé jsou v tomto ohledu hodně nezodpovědní.

Podle vyhlášky o čištění komínů by měli majitelé domů a bytů pravidelně volat servis a nechat si komíny zkontrolovat. „Ti, kteří topí uhlím, by měli komín kontrolovat dokonce šestkrát ročně. Přesné podmínky se lidé dočtou ve vyhlášce 111 o čištění komínů,“ vysvětlil Kubát.

Jihomoravanům, kteří na údržbu kotlů či komínů nedbají, mohou hasiči v případě požáru uložit pokutu až deset tisíc korun. „Když odborník vyčistí a zkontroluje komín, dá majiteli doklad o vyčištění. Pokud dojde k požáru musí majitel dokument hasičům ukázat,“ upozornil vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Vyškov Karel Vidlář. Dodal, že lidé si často čistí komíny sami, ale to nestačí.

Na kominíky si Jihomoravané většinou vzpomenou, až když je pozdě. „Kolikrát kontrolujeme komíny, které patnáct i dvacet let nikdo nevymetal. Pak se ale může stát, že dehet chytne a od komínu shoří celý dům. Ti, kteří zažijí takový požár, si pak na komín dávají opravdu pozor,“ podotkl Kubát.

Jedním z Brňanů, který se požáru způsobeného komínem nemusí bát, je František Brückner. „Bydlíme v půdním bytě a máme krbová kamna. Majitel domu se však o komíny pravidelně stará. Žádný problém jsme neměli,“ sdělil Brückner. Dodal, že jedinou nehodou bylo, když při letních přívalových deštích skrze komíny do bytů teklo. „Teď už ale máme na komínech stříšky,“ řekl.

Současná vyhláška o čištění komínů však není bez chyby. Pochází z roku 1981 a v mnohém už je zastaralá. „S ohledem na dobu, ve které vyhláška vyšla je v mnohém zastaralá. Používá zastaralé výrazy jako národní výbor a také uvádí častější čištění komínů a kouřovodů, než je v dnešní době běžné a potřebné,“ informoval brněnská hasič Pavel Tinka, který zjišťuje příčiny požárů v kraji.

Na neaktuálnost vyhlášky upozornil i mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. „Vláda připravila nařízení, které by současnou vyhlášku nahradilo. Návrh nařízení je zatím v připomínkovém řízení,“ vysvětlil Kopáček.

O práci není mezi kominíky nouze. Volají jim lidé z měst o vesnic, obyvatelé starých domů i v novostaveb. „Na vsi mají lidé čím dál častěji kotel na pevná paliva, tak si kominíka objednávají často. Ve městech mají lidé zase v nových domcích krbová kamna,“ popsal situaci Kubát. Doplnil, že ve starších domcích se musí komíny opravovat, protože už jsou staré a dobře netěsní. „Majitelé nových domů si nás ale také často volají. Nedodržují totiž předpisy a nezavolají si revizního technika před tím, než poprvé zatopí. Pak už může být pozdě,“ upozornil Kubát.

Komíny si lidé budou čistit i sami

Brno – Pokud si dnes někteří lidé čistí komíny sami a nevolají odborníka, porušují vyhlášku a hrozí jim pokuta od hasičů. Změnit to může nové nařízení, které chce prosadit vláda.

„Ministři chtějí nahradit vyhlášku, která už je zastaralá morálně i technicky,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. Platné nařízení obsahuje zastaralé výrazy a neodpovídá současným moderním stavbám.

Vláda chce lidem umožnit, aby si mohli komíny čistit sami. „Týká se to některých druhů. Lidé tak ušetří, nehledě na to, že někdo už si stejně komíny čistí sám,“ řekl Kopáček.

Taková změna se ale některým mužům s bílou čapkou nezamlouvá. „Bude problém zajistit bezpečnost práce a ohlídat kvalitu čištění,“ vysvětlil prezident Společenstva kominíků Emil Morávek. I podle něj je ale nová vyhláška nutná.

Podle Kopáčka však novela nenechává kontrolu jen na majitelích. Jednou ročně by měl komín vidět i odborník. „Díky pokroku techniky už není nutné prohlížet ho každé dva měsíce. Nařízení vlády sníží četnost povinných čištění,“ uvedl Kopáček.

Kominíci se tedy o práci bát nemusí. Řeší totiž například i problémy v případě odborně nezkontrolovaných komínů. „Při požáru zkoumáme, jestli majitel komínu porušil předpisy o požární ochraně. Musí doložit, že si komín nechává pravidelně kontrolovat,“ sdělil brněnský hasič Pavel Tinka.

Když má majitel potvrzení o kontrole, za požár je odpovědný kominík. „Když ho ale nemá, je za požár zodpovědný a může přijít i o část pojistky,“ upozornil Tinka. Návrh nařízení vlády je zatím v připomínkovém řízení. „Nemohu proto odhadnout, kdy a v jaké podobě začne platit,“ dodal Kopáček.

Metodik prevence brněnských hasičů Vladimír Nováček upozorňuje: Problémy jsou i v novostavbách

Brno – Za požáry v komínech si často mohou majitelé domů. Mnozí totiž nevědí, že existuje vyhláška o čištění komínů. „Jenže neznalost zákona neomlouvá,“ upozorňuje metodik prevence brněnských hasičů Vladimír Nováček.

Jak je nutné komíny čistit?
Lidé, kteří používají tuhá paliva, si musí nechat komín zkontrolovat šestkrát ročně. Topení s výkonem nad padesát kilowattů vyžaduje kontrolu čtyřikrát za rok.

Liší se frekvence čištění komínů u plynového topení?
Komíny plynových spotřebičů s vložkou musíme kontrolovat dvakrát ročně. U nevyvložkovaných komínů se to liší, záleží také na výkonu.

Jak je rozdíl mezi komínem, který vložku má, a tím, který ji nemá?
Dnes už je většina komínů vyvložkovaná. To znamená, že komín je vyložený nerezovými destičkami a ty zajistí těsnost průduchu.

Co se stane, když komín netěsní?
Blízko komínů jsou často trámy. Když zplodiny unikají, dřevo se vysušuje, žloutne, hnědne, až se stane samovznětlivým.

Jsou problémy i v novostavbách?
Majitelé chtějí ušetřit a nenechají si komín prověřit revizním technikem. Vyjížděli jsme třeba k požáru krbu, který měl špatně izolovanou horkovzdušnou komoru.

Jak předcházet takovým situacím?
Každý by si měl přečíst vyhlášku o čištění komínů a taky ji dodržovat. Mnoho lidí si ani neuvědomí, jaké nebezpečí jim hrozí.

Můžou si komín čistit lidé sami?
Není to velký problém, ale lepší je spolehnout se na odborníky. Ti navíc majiteli komínu vydají doklad o čištění, který je v případě požáru nezbytný.

Studoval jsem, aby si na mě lidé sahali, směje se kominík

Čtyřicet let leze po střechách. Od rána do večera. Cechmistr Regionálního cechu Společenstva kominíků kraje Jihomoravského Jaromír Kubát zná jihomoravská města a obce z úplně jiné perspektivy než ostatní lidé. Jako kominík si na nedostatek práce nestěžuje. „Z domu vypadnu před sedmou ráno a vracím se tak v pět odpoledne. Musím se snažit, není nás moc,“ říká Kubát.

Je jedním z necelé čtyřicítky lidí, která se v Brně a okolí stará o komíny a kotle. Kominíků je málo, protože jediná škola, kde se dá vyučit řemeslu, je v Praze. A tam se každému nechce. „Teď je tam sice asi dvacítka učňů, což je oproti minulosti docela dost, pořád je to ale strašně málo,“ hodnotí situaci Kubát.

Dříve si vystačil hlavně s kominickou štětkou, dnes si nosí i kufr. Má v něm zařízení na měření škodlivých látek vycházejících z komínů, jejichž povolenou koncentraci stanovuje zákon. Někdy se Kubát diví, kolik toho z komínu vychází. V poslední době se totiž podle něj znovu hodně používají tuhá paliva, která komíny zanáší. „Někdo je schopný hodit do kamen téměř cokoli a pak to podle toho vypadá. Vznikají z toho usazeniny, které musíme vypalovat,“ popisuje nešetrné chování lidí cechmistr. „Celé Šlapanice třeba vypouštějí do vzduchu tolik škodlivin co starý komín od Zetoru,“ dává konkrétní příklad.

Zanesený komín propaluje odshora, řetězem nebo drátem seškrabuje hořící dehet. Dehet pění a může se stát, že ucpe průduch. Pak hrozí puknutí komínu. Při teplotě třinácti set stupňů, která tam v ten moment je, by kominík zažil horké chvilky. „Proto může vypalovat jen odborník s nejméně desetiletou praxí. Kolikrát to zabere celý den. Všechno navíc musíme dopředu hlásit hasičům,“ přibližuje kominík náročnost práce.

Kdyby si majitelé nechávali kontrolovat kotle a komíny pravidelně, nebezpečnému vypalování dehtu by se vyhnul. „Jenže ne každému se chce volat kominíka až šestkrát ročně, takže někam třeba přijdu jednou za deset let anebo až s hasiči, když někomu od zaneseného komínu začne hořet dům,“ zlobí se.

I když si někteří lidé zvou kominíky domů jen zřídka, na ulici je potkává každý rád. „Proto jsme se taky tři roky učili, aby na nás lidi sahali a chytali se za knoflíky, když nás uvidí,“ žertuje muž v černém oblečení a bílé čepičce. Kominíci jsou na svou uniformu hrdí. V Česku ji mají všichni stejnou, mezi státy se ale liší. Třeba v Rakousku patří místo čapek cylindry.

Kromě pracovní uniformy mají kominíci i sváteční. Tu oblékají na svatby a pohřby kolegů a také při setkáních na kominický svátek svatého Floriána, patrona kominíků a hasičů. Kubáta ochraňuje od šedesátých let, kdy s prací začal. „Budu to asi dělat až do důchodu. Pak firmu převezme syn. Řemeslo se u nás dědí z otce na syna. Někde dokonce u kominíků pracují i ženy, i když už nelezou po střechách,“ uzavírá.

ONDŘEJ ZUNTYCH