Poslední srpnová neděle bude už tradičně v agroturistickém centru Ohrada Vísky patřit dožínkové slavnosti. Kvůli dešťům v poslední době však někteří zemědělci na Blanensku sklidit nestačili, jiným se žně oproti předchozím rokům protáhly na dvojnásobek času a ani kvalita zrna není letos zvlášť dobrá.

„Dožínky sice slavit budeme, ale protože do obilí napršelo, ještě tak čtvrtina je ho na polích. Oproti jiným rokům, kdy bývá obvykle do pětadvacátého srpna sklizeno, jsme tak deset dní ve skluzu,“ přiblížil předseda okresní agrární komory Kamil Vystavěl.

Než na zpoždění však zemědělci podle Vystavěla víc doplatí na kvalitu obilí. „Sklizeno není ani seno, které ale i když zmokne, tak zase poměrně rychle uschne a nic se s ním nestane. Ale když nestihneme sklidit obilí, tak zrno ztrácí na kvalitě a tím klesá i jeho cena,“ vysvětlil Vystavěl.

V pondělí večer, těsně předtím, než do obilí napršelo, jej stihli sklidit zemědělci z podniku ZEAS Lysice. Přes zpoždění a nedostatek zemědělských strojů, jsou s letošní úrodou spokojeni. „Letošní žně se kvůli počasí protáhly minimálně na dvojnásobek obvyklé doby a navíc je zkomplikovalo i to, že nám chyběly kombajny. Protože kvůli počasí nebyli se sklizní hotoví ani na Slovensku a na jižní Moravě, museli jsme na víc než polovinu použít vlastní kombajny. S výnosy jsme ale spokojení. Oproti celorepublikovému průměru jsme na tom dokonce lépe než vloni,“ uvedl ředitel ZEAS Lysice Jiří Šafář.

Málo kvalitní zrno

Ani v Lysicích však kvůli počasí nedosáhli takové kvality obilí, jak by si představovali.

„Pokud do obilí prší tak často, jak pršelo letos, zhoršuje se jeho kvalita. Proto se teď také u žita i u pšenice pohybujeme na spodní hranici potravinářské kvality,“ dodal Šafář.

Také v Rájci stačili ukončit žně ještě před dešti, které se vrátily v tomto týdnu na Blanensko.

„My jsme měli to štěstí, že díky organizaci práce i technice jsme sklidili obilí včas. Žně jsme dokončili, ještě než začalo pršet, a teď v pondělí jsme odvezli i slámu,“ uvedl ředitel zemědělského družstva Zera Rájec Vladimír Skoták.

Také rájeckým zemědělcům však kvalitu obilí poznamenalo počasí. „Co se týče množství, tak výsledky jsou o něco lepší než vloni, ale zvláště některé odrůdy nás zklamaly velikostí zrn. Kvůli suchu a následným silným dešťům nevyrostla tak, jak jsme předpokládali,“ postěžoval si Skoták.

Zítra od dvou hodin odpoledne pořádá Místní akční skupina Partnerství venkova společně s Okresní agrární komorou Blansko a družstvem OBILSPOL z Letovic ve Vískách tradiční dožínkovou slavnost, při které zemědělci děkují za úrodu. Podle předsedy agrární komory však mnozí z nich nebudou mít co slavit. „Čtvrtina obilí je ještě na polích, navíc na jeho kvalitě budou zemědělci tratit. Ale oslava dožínek je užitečná i proto, aby si lidé aspoň připomněli, jak je dlouhá cesta od vypěstování obilí k chlebu a jak je práce na polích stále důležitá,“ uzavřel šéf agrární komory Kamil Vystavěl.