„Na pátek je naplánovaná závěrečná prohlídka stavby a vydání kolaudačního souhlasu," uvedl tajemník Svazku vodovodů a kanalizací Petr Tioka. Podle něj se pak lidé z Borové mohou začít na nový vodovod napojovat. Kdy si pustí ve svých koupelnách pitnou vodu z kohoutku, už bude záležet jen na nich. „Po kolaudaci vodovodu už je na lidech v Borové, jak rychle si udělají ke svým domům přípojky," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.
Podle Stejskala se na nový obecní vodovod chtějí připojit skoro všichni lidé v Borové. Mezi nimi například Marie Dvořáková. „Na nový vodovod čekám jako na smilování. Většina sousedů si přípojky chce udělat také," uvedla žena. Ta si zatím musela chodit pro pitnou vodu do obchodu nebo k sousedům, kteří si nechali před několika lety na zahradě udělat vrtanou studnu a vodu v ní mají kvalitní. „Já mám také studnu, voda v ní je ale velmi špatná. Manžel ji nechal zkontrolovat a hygienici zjistili, že je plná různých bakterií," řekla Dvořáková.
Vleklé tahanice
O pitnou vodu z kohoutku osm domácností z Borové usiluje už mnoho let. Před pěti lety proto začalo vedení Letovic problém řešit. Mezi návrhy, které vedení města zvažovalo, bylo například napojení na Březovský vodovod nebo odebírání vody ze studánky nad Borovou. To ale Letovičtí vyloučili. Březovský vodovod je totiž příliš daleko a studánka nad Borovou má málo vody.
Jeden z návrhů, který před dvěma lety připadal v úvahu, bylo napojení na skrchovský vodovod. Těsně před uskutečněním ale Skrchovští couvli. Podle starostky Skrchova Věry Kolářové mělo pět domů, stojících ve Skrchově na kopci, problémy s tlakem vody. Skrchovští se tak začali bát toho, že jakmile začnou vodu ze skrchovského vodovodu odebírat i lidé v Borové, tak budou ve Skrchově na suchu. Sepsali proto petici a obrátili se na Krajský úřad v Brně. Ten jim dal za pravdu.
Letovičtí proto museli hledat další variantu. Zvítězilo napojení Borové na funkční vlkovský přivaděč. Ten částečně zásobuje pitnou vodou i Letovice. S tím nakonec souhlasili Letovičtí, Skrchovští i vodohospodáři. Tato varianta vyřeší také problém s tlakem vody ve Skrchově a s vyšším obsahem dusičnanů ve vodě ze skrchovského prameniště. Na vlkovský přivaděč se totiž napojí také Skrchovští. Podle tajemníka svazku Tioka vyšel celý projekt na více než jeden milion korun.
Po květnovém rozpadu koalice v Letovicích obvinili bývalí koaliční partneři starostu Stejskala, že při zajišťování vodovodu pro Borovou vážně pochybil. Upozornili na to, že starosta Stejskal podepsal smlouvu o účasti Letovic a financování stavby vodovodu bez souhlasu rady města. Město tak podle nich málem přišlo o stovky tisíc korun, protože v pozdějším otevřeném výběrovém řízení byla vybrána firma, která stavbu udělala za mnohem nižší cenu. Stejskal se hájil tím, že smlouvu podepsal, aby stavbu uspíšil. Odjížděl totiž na dovolenou do zahraničí.
EVA ONDRÁČKOVÁ