„Čekali jsme na souhlas s odstraněním stávající stavby a povolení terénních úprav. Předpokládáme, že s přípravnými zemními a demoličními pracemi začneme letos na podzim," uvedl starosta Šebrova-Kateřiny Radek Kloz.

Vybraný už je také zpracovatel projektové dokumentace. Kompletní projekt se všemi náležitostmi by měl být hotový za osm měsíců, tedy někdy v březnu nebo dubnu příštího roku. „O ceně je zatím opravdu předčasné hovořit. Dosud máme k dispozici pouze velmi hrubý odhad předpokládaných nákladů stavby, který jsme předložili lidem v podkladech ke konání místního referenda. O přesnější částce můžeme mluvit teprve tehdy, až bude hotová podrobná projektová dokumentace," sdělil starosta.

Dodal, že předpokládá, že následným výběrovým řízením na dodavatele se cena ještě sníží. I tak však je jisté, že to bude mnohamilionová investice. „Přes polovinu předpokládaných nákladů jsme schopni pokrýt z vlastních zdrojů, pokusíme se ale také získat dotaci," doplnil starosta. Pokud by dotace nevyšla, je připravený, že si obec vezme na stavbu haly úvěr.

Šebrovští plánují stavbu víceúčelové sportovní haly i kvůli tomu, že školáci nyní musí cvičit na chodbách. Také všechny kulturní akce se odehrávají v nedůstojném prostředí staré hospody, v malém sále, který má nejlepší léta dávno za sebou.

Pro stavbu haly v loňském referendu hlasoval také Jan Mach. „Nelíbí se mi, že děti nemají kde cvičit. Hala by nebyla jen pro současné generace, ale i pro další, takže já jsem rozhodně pro stavbu," řekl už dříve při referendu a za svým názorem si stále stojí.

Šebrov není jediná obec, ve které na Blanensku plánují sportovní halu. Nedávno se pro její stavbu rozhodli také zastupitelé ve Svitávce. Hala za odhadovaných 40 milionů má stát na místě po zbourané školní tělocvičně na zasíťovaných pozemcích městyse a má být propojená se školní budovou. „Máme vybraného projektanta, teď se tedy zpracovává projektová dokumentace," popsala místostarostka Svitávky Miroslava Holasová. Celý projekt má být hotový asi za půl roku.

Hala si ve Svitávce najde i své kritiky. Jedním z nich je zastupitel Miloš Randula. Tvrdí, že hala se Svitávce nevyplatí a nebude dostatečně využívaná. Podle něj na její provoz bude městys doplácet. „Sportovní hala v optimistické variantě zastaví další rozvoj obce, ale v případě nepříznivých vnějších vlivů uvede Svitávku do finančních problémů," tvrdí zastupitel s tím, že ročně bude muset Svitávka doplácet půldruhého milionu na její provoz.

S tím však místostarostka Svitávky nesouhlasí. „Energie máme spočítané zhruba na 700 tisíc ročně, a to v tom nejsou započítané plánované pronájmy, takže to nebude žádná milionová částka," nesouhlasí místostarostka s tvrzením Randuly.

Naopak v Boskovicích je stavba sportovní haly na mrtvém bodě. Poté, co loni v červnu zastupitelé zastavili stavbu haly na Slovákově a následně odsouhlasili její umístění v areálu Červená zahrada, se nic neděje. Vedení Boskovic chce totiž nejdřív nechat vypracovat urbanistickou studii celého sportovního areálu a až poté se zabývat konkrétními sportovišti, která chybí.

Posunout debatu o sportovní hale, která Boskovicím chybí už deset let, chtěli opoziční zastupitelé ze sdružení Sportovci Boskovice. Svolali několik schůzek zastupitelů, ale podle jejich předsedy Radka Mazáče debata nikam nevedla. „Paní starostka pořád dokola říkala, že se nejdříve zpracuje studie celého areálu. Nikam jsme se neposunuli," prohlásil Mazáč, který nevěří, že se s výstavbou začne do konce volebního období, tedy do podzimu 2018.

MAREK OSOUCH