Podle blanenského starosty Lubomíra Toufara je na bilancování ještě brzy. Jelikož však lidé nehlásí žádné větší problémy, minimálně jako prevence rozhodnutí města zafungovalo. „Majitelé bytových domů mají možnost na vchodové dveře nalepit ceduli, která případné podomní prodejce od vstupu do domu odradí. Vyvěsili jsme ji i na městském úřadě, protože i my jsme se s pochybnými nabídkami občas potýkali," řekl starosta.

Blanenští strážníci od začátku roku řešili dva případy, kdy si lidé na prodejce stěžovali. „V jednom šlo o podezřelou nabídku zlevněné elektřiny. Dřív jsme se s podobnými podvody setkávali častěji, takže zákaz určitě přispěl k celkově klidnějšímu životu v Blansku," konstatoval ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Hrozí i pokuta

Policii díky zákazu vzrostly pravomoci. „Dříve jsme nemohli dělat nic jiného, než podomního prodejce z domu vykázat. Dnes jej můžeme pokutovat nebo dokonce předvolat k přestupkovému řízení," přiblížil Lepka. Policisté letos zatím žádný případ spojený s podomním prodejem podle své mluvčí Ivy Šebkové řešit nemuseli.

Toufar si myslí, že by krok Blanenských mohl ovlivnit i další města v regionu. „Možná je to přiměje k něčemu podobnému. Samozřejmě jim to nepřeji, ale je zde možnost, že se podomní prodejci pomalu přesunou od nás právě k nim, když tady mají smůlu," naznačil.

V Boskovicích však v pondělí zákaz podomního prodeje zavrhli. „Žádné opatření zatím skutečně zavádět nebudeme. Členové rady to na zasedání nedoporučili, protože to neshledali jako nezbytně nutné. Je možné, že se k této otázce v budoucnu vrátíme, ale teď to není na pořadu dne," uvedl boskovický tajemník David Škvařil.

Postoj ostatních měst však Boskovické zajímal. „Na začátku letošního roku jsme obeslali starosty podobně velkých měst jako jsou Boskovice, protože jsme chtěli znát i jejich stanovisko. Členové rady tak vzali jejich reakce na vědomí. Na názor z Blanska však bylo v prvních lednových dnech pochopitelně ještě brzy," vysvětlil Škvařil.

Velké Opatovice rozhodnutí v této otázce teprve čeká. „Počítáme s tím, že zhruba za čtrnáct dní budeme o případné regulaci podomního prodeje jednat. Zatím však nedokážu říct, jaké naše stanovisko bude. Ale bereme v potaz i to, že v Blansku se zákaz podle všeho osvědčil," poznamenal starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Například v Jedovnicích mají podomní prodejci dlouhodobě zákaz vstupu do domu s pečovatelskou službou. „O plošném zákazu jsme však zatím nejednali a v nejbližší době se k tomu ani nechystáme," sdělil místostarosta městyse Josef Plch.