Už je to jisté. V zámku v Borotíně, který byl léta opuštěný, vnikne dům s pečovatelskou službou. Do stavebních úprav se pustila společnost SaZ, která pozdně barokní památku před více než rokem koupila. „Rekonstrukci jsme zahájili počátkem dubna a dokončíme ji v příštím roce," potvrdil Petr Černý, který má zámek na starosti. Hlavní přestavba bývalého šlechtického sídla začne v květnu.

Obyvatelé Borotína jsou z toho nadšení. „Jsem moc ráda, že zámek konečně vlastní majitel, který jej opraví. Předchozí majitelé jen slibovali, ale neudělali nic. Možná tam budou vařit i obědy pro lidi z okolí. Jako důchodkyni by mi to přišlo vhod. Také bych tam ráda chodila třeba na masáže. Snad tam něco takového bude. Už je slyšet, že tam dělníci bouchají," popsala jedna z obyvatelek Radana Elblová, která pod zámkem bydlí. Podle jejích informací by památka měla poskytnout zázemí zhruba pětapadesáti starším lidem.

Že se památka po patnácti letech dočká opravy, těší i starostu obce Zdeňka Toula. „Myslím, že to přispěje i k vyšší návštěvnosti Borotína. Více to tady ožije. Lidé budou jezdit za klienty zámku. Když bude hezčí, možná přiláká i turisty, kteří se na něj budou moci zvenku podívat. Díky opravě se zlepší celkový vzhled návsi, na které zámek stojí," řekl Toul.

Pracovní místa

Firma již obci předběžně přislíbila, že zřídí nová pracovní místa, o která se budou moct ucházet také obyvatelé Borotína. „O přesném počtu ale nemám zatím informaci. Každopádně ale doufám, že pár pracovních příležitostí tady bude. Lidé z toho budou mít radost," uvedl Toul.

Obec společnosti prodala před zámkem kousek obecního pozemku, aby na něm mohla udělat parkoviště. „Domluvili jsme se, že bude sloužit nejen návštěvníkům zařízení, ale také všem, kteří přijedou do Borotína. Převod už je zapsaný v katastru," přiblížil Toul.

Zástupci společnosti SaZ si ale zatím chtějí podrobnější plány nechat pro sebe. „Vše budeme teprve upřesňovat. Informaci o tom, kolik pracovních míst vznikne, kolika klientům bude zámek sloužit nebo kolik peněz bude stát oprava, nebudeme zatím sdělovat," vysvětlil Černý.

Společnost přestavbu zaplatí z vlastních zdrojů. Jednatel společnosti Jan Truska ale již dříve uvedl, že po opravě by v zámku mělo vzniknout asi dvacet pracovních míst. Uplatnění by tam mohli najít lidé z Borotína a okolí.

Na zámek předchozím majitelům dohlížel Zdeněk Cápal, který v něm dříve působil jako ředitel ústavu sociální péče. „Samozřejmě jsem rád, že zámek po tolika letech opět ožije. Opravu potřebuje hlavně střecha, která je v havarijním stavu. A také bude potřeba kompletně upravit vnitřní prostory, aby vyhovovaly současným požadavkům a hygienickým normám," popsal Cápal.

Společnost se pustí také do přestavby podkroví, na kterou získala souhlas památkářů. „Loni jsme vydali závazné stanovisko k obnově, na základě kterého pak společnost získala stavební povolení. Podkroví bylo v minulosti využité jen částečně, po úpravách bude plně. Aby mohl být pro společnost její záměr rentabilní, musí využít pro byty celou kapacitu zámku. Bude ho nutné prosvětlit, což se vizuálně projeví při pohledu na celý objekt. U historických budov je oprava složitější," vysvětlil garant památkové péče pro okres Blansko Marek Fajman. Doplnil, že kdyby zámek dál chátral, za pár let by už bylo na zásahy pozdě.