Do ložnice, měšťanského budoáru, dětského pokoje a kuchyně nahlédnou lidé při prohlídkách zámku už nyní. „Expozici bydlení na zámku plánujeme rozšířit do další velké místnosti. Jejím prostředkem se lidé projdou a nahlédnou do čtyř nově vybavených budoárů. Kolik jich skutečně bude a jak budou zařízené, to záleží na tom, kolik seženeme peněz,“ přiblížila Eva Nečasová, ředitelka Muzea Blansko, které v zámku sídlí. Ta chce, aby pokoje připomínaly časy z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Postaví do nich nábytek ze zámku, který je nyní v depozitářích.

„Některé kusy jsou napadené červotočem, budeme je muset ošetřit a zrestaurovat. Další nábytek seženeme ve starožitnictvích,“ doplnila Nečasová. Pokoje budou vypadat stejně jako před více než sto lety. Vedení muzea je totiž chce vybavit podle akvarelů, na nichž dobový malíř zobrazil, jak dříve komnaty vypadaly.

Historicky vybavená ložnice, dětský pokoj s hračkami a litinovými kamny, měšťanský budoár a kuchyň se sporákem, mlýnky či pražičem kávy, jsou na zámku k vidění od loňska.

Nečasová zdůraznila, že nejde o historické interiéry. Pracovníci muzea chtěli lidem hlavně přiblížit dobu, kdy v komnatách zámku bydleli nájemníci. „V první polovině devatenáctého století Salmové pronajímali prostory zámku důležitým pracovníkům železáren. Šlo o čtyřicet bohatě zařízených místností. V osmdesátých letech devatenáctého století však Salmové železárny prodali a zámek skončil rozparcelovaný na byty, v nichž bydleli obyčejní lidé,“ doplnila řediteka muzea. Vybavení nových budoárů bude muzeum stát víc než dvě stě tisíc korun. Blanenští doufají, že se jim podaří získat dotace z kraje nebo z Evropské unie.