„Takových požárů řešíme v topné sezóně hodně. Většinou škody nejsou vysoké, ale oheň se samozřejmě může rozšířit na celý dům,“ upozornil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Nebezpečí hrozí, když se lidé rozhodnou požár uhasit vodou. Ta se do komínů lít nesmí, protože by mohly popraskat či dokonce vybuchnout.
Podle kominíka Petra Lašana je jedinou možnou prevencí pravidelná kontrola odborníky. „Dvakrát za rok by si měl komín nechat vyčistit každý. Jinak mu hrozí vyhoření,“ varuje Lašan.

Jaroslav Haid k tomu dodává, že je rovněž důležité, aby byl komín v dobrém stavu a metr od něj nesmí být uložený žádné věci. „Nejlepší samozřejmě je, když na půdě není nic, ale jeden metr je nejmenší bezpečná vzdálenost,“ radí Haid.

Pokud komín začně hořet, měli by lidé zavolat hasiče a nezkoušet situaci zvládnout sami. Do příjezdu hasičů ale můžou zkusit komín zasypat pískem. „Důležité je taky odklidit od komínu co nejvíce věcí, aby se tam hasiči dostali,“ doplnil Haid.
Kromě vyhořelých a popraskaných komínů jsou v topné sezóně časté požáry různých topidel. Od těch se lehce vznítí věci, které lidé nechají ležet moc blízko.

PETRA HAVLÍKOVÁ