Obce Ráječko, Ludíkov, Jedovnice a Křtiny mají jedno společné. Hasiči tam za poslední dva měsíce museli vyjet k požáru komína. „Většinou jsou to jednodušší zásahy a požár se podaří uhasit už v komíně. Ale může se stát, že se oheň rozšíří dál do domu, zvlášť když jsou v blízkosti třeba dřevěné trámy,“ uvedl velitel blanenské stanice hasičů Roman Opluštil.

Ze zákona je povinné nechat si alespoň jednou ročně zkontrolovat a vyčistit komín od odborníka. „Osmdesát procent lidí to ale nedělá. Pokud pak takový požár něco zničí, pojišťovna to samozřejmě odmítá proplatit,“ upozornil blanenský kominík Vilibald Lašan.

Pokuta až 25 tisíc

Za nevyčištěný komín přitom lidé mohou dostat pokutu až pětadvacet tisíc. Na zanedbání se však přijde většinou až v okamžiku, kdy hoří. „Na dodržování čištění komínů totiž nikdo nedohlíží,“ tvrdí kominík.

Čistit se musí všechny komíny bez ohledu na to, jakým palivem lidé topí. „Požáry většinou způsobuje vznícení sazí v nevyčištěném komínu. Saze mají vysoké teploty a zvětšují objem, komín tak může prasknout a trhlinou se pak dále šíří žhavé části nebo i jedovatý oxid uhelnatý,“ zdůraznil odborník na zjišťování příčin požárů Antonín Pivoňka.

Dodal, že častou příčinou je nedodržování pokynů výrobce vytápěcího zařízení. Lidé totiž v kamnech zatápí třeba mokrým dřevem nebo dokonce plasty.

Podle Lašana by si lidé také měli dávat pozor na falešné kominíky bez osvědčení a důvěřovat především těm, kteří můžou o prohlídce vystavit potvrzení s kulatým razítkem. Ti totiž mají oprávnění nejen k čištění komínů, ale také k jejich odborné revizi.