Lidé, kteří chtějí na Blanensku strávit dovolenou v cyklistických dresech, by se však měli spolehnout na svoje kola. Míst, kde by si je mohli půjčit, je totiž jako šafránu. Pro podnikatele nejsou právě lukrativním zdrojem příjmů.

„Kdybych měl půjčovat na Blanensku jen kola, tak bych se určitě neuživil,“ řekl Miloš Hotař, který má ve Vilémovicích již třetím rokem půjčovnu koloběžek. Ty se v posledních dvou letech stávají velkým hitem. Jejich kouzlu propadá v regionu stále více lidí.

Kolo si lidé mohli půjčit třeba v Blansku. Tamní informační kancelář Blanka zajišťovala ve spolupráci s blízkou prodejnou a servisem kol půjčovnu několik let. „Turisté se občas ptají, zda by si u nás mohli půjčit kolo, není to nic masového. Většina lidí jezdí na dovolenou s vlastními koly. Vím, že v některých hotelích je také půjčují. Ale podle mého bychom tuto službu měli turistům nabídnout,“ řekla vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová.

Podle Hejčové byl o kola největší zájem o prázdninách. V sezoně si lidé půjčili zhruba padesát kol. „Teď jednáme s jiným blanenským prodejcem kol a dolaďujeme podmínky. V nejbližší době by už měla půjčovna opět fungovat,“ dodala Hejčová.

V boskovickém informačním centru podobnou službu nenabízejí. „Nevím, že by v Boskovicích půjčovna kol fungovala. Město ji každopádně neprovozuje. Ale možná by do budoucna stálo za to, nabídku této služby turistům zvážit. Samozřejmě v případě, že by o ni byl zájem,“ poznamenala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

To v Letovicích o půjčování kol zájem není. Tvrdí to tamní místostarosta Radek Procházka. „Půjčovnu kol nemáme. Zájem o tuto službu jsme nezaznamenali,“ upřesnil letovický místostarosta.

Půjčovny kol v Jihomoravském kraji mají České dráhy. V Hodoníně, Znojmě, Břeclavi a Veselí na Moravě. V Blansku ovšem ne. „O tom že bychom letos v Blansku otevřeli půjčovnu kol neuvažujeme. Rozhodující je zájem lidí a také prostorové možnosti ve stanici,“ řekla tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Kola půjčují již několik let například v hotelu Skalní mlýn. Podle recepční Šárky Vymazalové je však v poslední době daleko větší zájem o koloběžky. „Koloběžky půjčujeme druhou sezonu. A jsou v kurzu. Pro turisty jsou daleko atraktivnější a rozhodně se půjčují víc než kola,“ řekla Vymazalová s tím, že hostům doporučují trasu k Punkevním jeskyním. Turisté vyjedou lanovkou na Macochu a odtud se pak dostanou žlebem opět na Skalák.

To, že koloběžky si turisté na Blanensku velmi oblíbili, potvrdil také Miloš Hotař. „Zájem turistů o koloběžky je stále větší. Zároveň se nám prodlužuje sezona. Dříve jsme začínali v květnu červnu, letos již v dubnu,“ poznamenal Hotař a dodal, že v současnosti mají zhruba třicet koloběžek a zakrátko přikoupí další. Tento týden by také měl dodat koloběžky do půjčovny v jedovnickém autokempu Olšovec. „Okolí rybníka Olšovce je podle mého pro koloběžkáře velmi atraktivní,“ myslí si Hotař.

Koloběžky začal půjčovat před třemi lety. „Připadl mi to dobrý nápad, jak podpořit bezmotorovou turistiku v krasu. Navíc koloběžka je zajímavá. Kolo má přece skoro každý. Mohl jsem půjčovat třeba čtyřkolky, ale to není můj šálek čaje,“ uzavřel Hotař.