Na to, že na hlavních tazích městem musí kličkovat mezi dírami, si už řidiči v Blansku pomalu zvykli. Nyní jim svítá naděje, že alespoň některými úseky projedou hladce. Pro jednu z největších rekonstrukcí ulic za poslední léta se nyní rozhodli blanenští radní. Celá Masarykova ulice vedoucí podél hlavní blanenské pošty dostane nový asfalt i obrubníky.

„Ulici chceme spravit kompletně. Nemá smysl na ní zalepit jen několik děr po zimě. Začneme od kruhového objezdu u bývalého okresního úřadu a budeme postupovat z města ven. Ideálně bychom ulici chtěli zrekonstruovat až po odbočku na Písečnou,“ popsal starosta Blanska Lubomír Toufar.

Oprava ulice v celé délce od kruhového objezdu až po výjezd z Blanska přijde na víc než deset miliónů korun. Aby město náklady pokrylo, rozdělí proto rekonstrukci na tři části. S první by mohli začít už letos v létě nebo na podzim. K poště se však ještě v první fázi nedostanou.

„Letos bychom měli udělat první úsek od kruhového objezdu až po křižovatku ulic Bartošova a Fügnerova. Kdy to přesně bude, uvidíme až podle toho, jak se podaří vybrat firmu, která to udělá,“ řekl vedoucí odboru komunální údržby Miroslav Pokorný. Na tento úsek počítají v Blansku s náklady asi čtyři milióny. Za ně dostane ulice kompletně nový povrch, obrubníky a opraveny budou i sítě pod vozovkou.

Rekonstrukci Masarykovy ulice zařadili blanenští zastupitelé do rozpočtu až na svém červnovém zasedání. Nečekané náklady si mohli dovolit, protože kvůli protestům lidí odložili plánovanou stavbu parkoviště mezi ulicí Pekařskou a Sloupečníkem. Schválený projekt na osmadvacet parkovacích míst, třiadvacet šikmých a pět podélných a na dva metry široký chodník zůstane pro letošní rok schovaný v šuplíku. Obyvatelům okolních domů se nelíbilo, že by kvůli parkovišti přišli o stromy a že by jim pod okny smrděly výfuky aut. „Nechceme jít proti lidem, parkoviště na Sloupečníku jsme proto odložili. Za ušetřené peníze aspoň teď můžeme opravit Masarykovu ulici. Není to jediná vozovka, která by v Blansku potřebovala zrekonstruovat, rozbitých je tu víc. Ale patří k těm nejfrekventova­nějším, proto jsme se rozhodli právě pro ni,“ vysvětlit starosta města.

Lidé v Blansku se kromě části Masarykovy ulice projdou letos i po jiných opravených vozovkách. „Ještě plánujeme kompletně zrekonstruovat ulici Čelakovského, která vede od školy na Dvorské. A z chodníků opravíme ten po pravé straně na ulici Boženy Němcové směrem k nemocnici, na Sušilově a na Olešné,“ doplnil Pokorný.

Také Letovičtí se dočkají jedné z největších rekonstrukcí ulic ve městě. Letos však jen na papíře. Projekty na revitalizaci Masarykova náměstí by měly být hotové do konce roku. „V současnosti probíhá první etapa revitalizace náměstí pod Povodím Moravy v rámci protipovodňových opatření. Do konce roku dokončíme projekty na další dvě etapy. Pak se rozhodneme, se kterou začneme,“ informoval místostarosta Letovic Radek Procházka.

Ve druhé etapě chce vedení města opravit prostor před radnicí a v další vyřešit západní část náměstí, která nyní připomíná velké parkoviště. „Plánujeme tam zpřehlednit dopravu a zredukovat počet zastávek,“ doplnil Procházka. V letošním roce se Letovičtí podle vedení města dočkají ještě rekonstrukce dvou ulic, J. Haška a Rekreační.