Na blanenské Rožmitálově ulici se lidé začali scházet už asi patnáct minut před šestou. Po zpěvnících Deníku Rovnost s texty vánočních písniček se hned zaprášilo. Všichni chtěli být nachystaní s předstihem. Aby se mohli přidat ke zpěvákům z blanenského chrámového sboru Martini Band.

ČTĚTE TAKÉ: Martini band si v Blansku přidal koledy navíc. Lidé zpívali s ním

Zazpívat koledy si přišla například Jana Pernicová z Blanska. „Jsem zde poprvé, o akci jsem se dozvěděla z novin. Moc se mi tady líbí, příští rok určitě zase přijdu," řekla žena s tím, že její nejoblíbenější koledou je Narodil se Kristus Pán.

Kromě pěti koled z „deníkovského" seznamu Martini Band přidal k dobru ještě asi pět dalších. „Koledy dnes zpívalo patnáct našich členů a byla to velmi příjemná akce. Přišlo více lidí než loni, vyšlo počasí, rádi příští rok zazpíváme znovu," zhodnotil vedoucí sboru Martin Dyčka.

ČTĚTE TAKÉ: Nesem vám noviny, zazpíval Jožka Černý s lidmi na náměstí Svobody

Tři stovky návštěvníků zaplavily prostranství u vánočního stromu před boskovickou radnicí na Masarykově náměstí, aby si mohly zazpívat vánoční koledy spolu s účinkujícími. Nechyběly mezi nimi děti z boskovického dětského domova, žáci Základní a praktické školy Boskovice, střední pedagogické školy a členové pěveckého sboru Janáček Boskovice.

Na akci zavítala také Tereza Pernicová z Mladkova se svou tříletou dcerou Natali. „Atmosféra je tady nádherná. Letos jsme zde poprvé, protože jsme se nedávno přistěhovali z Brna. Příští rok určitě opět přijdeme," rozplývala se Pernicová. Její dceru Natali nejvíce zaujala písnička Pásli ovce, valaši. „Je tady moc dobře a líbí se mi také vánoční stromeček," hlásila malá holčička.

Jeden z pořadatelů Tomáš Pléha byl s návštěvností velice spokojený. „Lidí sem přišlo dvakrát více než loni, což považuji za velký úspěch," sdělil Pléha, který je zároveň dirigentem.

Poprvé se letos k akci připojil boskovický dětský domov. „Děti rády zpívají a my je vedeme k tomu, aby měly radost ze života. Proto jsme se rozhodli do akce zapojit," řekla ředitelka domova Jarmila Štůlová.

Předvánoční atmosféra, pohoda a potlesk. Adamovští si s Deníkem zazpívali koledy už podruhé. Před městským kulturním střediskem se sešla asi čtyřicítka místních. Ti si zanotovali společně s kroužkem Zpívání pro radost, který tvoří adamovští důchodci. Dohromady přibližně šedesát lidí. „V úterý jsme měli generálku. Já, i kdybych to cvičil desetkrát, tak mám pořád velkou trému. Snad to moc nepokazím," usmíval se před vystoupením vedoucí kroužku a klávesista Jiří Burget.

Vše nakonec klaplo a sbor adamovských seniorů sklidil velký potlesk. Stejně jako osmiletá Lenka Neumanová, která zazpívala závěrečný evergreen Vánoce, Vánoce přicházejí. „Bylo to bezva. Dorazila celá rodina. Přišli jsme podpořit naši Lenku. Zpěv ji moc baví," řekl dívenčin strýc Petr Buchta.

Pohodová atmosféra při zpívání koled ovládla i centrum Velan v Klepačově. Tamní dvůr ozářily louče a provonělo svařené víno. „Zpívání koled mělo velký úspěch. Přišli rodiče s dětmi, celkem asi šedesát lidí. Dvůr krásně osvětlily louče, popíjel se svařák. Pohoda," poznamenal jeden z místních Vladimír Vaněk.

Senioři ze Sováčku

V blanenském Senior centru zpívali koledy s Deníkem poprvé. A příští rok se připojí zase. „Všichni byli nadšení. S naším čtrnáctičlenným souborem Sováček zpívalo dalších asi čtyřicet lidí včetně zaměstnanců domova. Všem se to moc líbilo a příští rok do toho jdeme zase," řekl klávesista souboru Petr Novotný.

Se svou premiérovou účastí při akci byli spokojení i Jedovničtí. Hrálo patnáct muzikantů naživo i s nástroji – členové dechových hudeb Bivojanka a Olšověnka. „Moc se nám to líbilo. Už teď máme spoustu nápadů pro příští ročník, budeme třeba rozdávat obří prskavky pro ještě lepší atmosféru a přizveme i děti ze základní umělecké školy," řekl za organizátory Josef Matuška.

Svitávečtí akci spojili s dalším programem. „Zdobili jsme perníčky, vyráběli papírový řetěz, děti sehrály vánoční představení o Ježíškovi. K občerstvení jsme měli i punč, čaj, jablíčka v těstíčku. Přišlo dvakrát více lidí než loni, byl to velmi příjemný podvečer," zhodnotila za organizátory místostarostka Svitávky Miroslava Holasová.

V Černé Hoře zhruba padesátka zpívajících obsadila radniční schody. „Akce se vydařila, lidé byli rádi, že si mohou zazpívat. Kdo chtěl, mohl si dát čaj, i s rumem. A také jsme rozdali perníčky, které jsme napekli," řekla pořadatelka Adéla Surá.

Příští rok se akce Česko zpívá koledy uskuteční ve středu devátého prosince.