Propojením komorní divadelní scény s klidovou zónou, kterou v této lokalitě plánuje město, vznikne podle nich víceúčelové společenské centrum přímo ve středu města. „Sklepní prostory pod bývalou Duklou se pro malé komorní divadlo přímo nabízejí. Suterén se dá krásně propojit s parkem, který tam chce město vybudovat. Volné plochy je tam dost a určitě se najde místo i pro představení venku. Myslím si, že by to celé lokalitě dodalo úplně jiné rozměry s kulturním a společenským přesahem. Je to ale o diskuzi s městem," uvedla Eva Petrželová z občanského sdružení Circulus, které provozuje divadelní skupinu Divadlo Kolárka.

Petrželová podotkla, že se zatím jedná o vizi. Podrobnější studii na využití sklepních prostor a propojení s klidovou zónou dodají zástupci Kolárky v nejbližší době radním města. Už nyní si záměr blanenských divadelníků získal řadu lidí. „Jsem rozhodně pro. Blansko by si stálou divadelní scénu zasloužilo," napsal na Facebook čtenář Blanenského deníku Rovnost Ladislav Polák. Záměru fandí i Lukáš Němec z Blanska. „Ale jen za podmínky, že to město nebude stát už další peníze a úpravy," uvedl Němec.

Blansko koupilo zchátralý hotel Dukla v dražbě za více než třicet milionů. Demolice a úprava volného prostranství stály asi sedm milionů. A dalších deset zřejmě Blanenští zaplatí se nový park.

Podle starosty Blanska Ivo Poláka je záměr Kolárky zatím ve fázi úvah. „Zatím od jejích zástupců nemáme dostatek informací, jen takový nástřel bez konkrétních stavebních úprav, financování projektu a provozu stálé divadelní scény. Záměr na využití sklepních prostor jsme ještě nevypsali. Toto by mohl být jeden z nich, ale nemohu vyloučit, že se po jeho zveřejnění nepřihlásí někdo další. Dosud o nikom jiném nevím," řekl Polák.

Místo po zbouraném hotelu Dukla zaplní trávník, herní prvky, umělá vodní plocha a kavárna. Na úpravu prostoru počítá Blansko v rozpočtu s deseti miliony korun. Hotovo má být letos na podzim.

Podle blanenského místostarosty Jiřího Crhy však už město s výraznou změnou projektu nepočítá. „Nyní připravujeme podklady pro vypsání výběrového řízení. Pokud by projekt Kolárky měl výrazným způsobem změnit podobu klidové zóny, museli bychom její stavbu zastavit. O tom ale neuvažujeme. Myslím, že na případná venkovní představení je tam prostor i tak. Aktivity Divadla Kolárka by se tak měly týkat jen sklepních prostor," dodal Crha.

Divadlo Kolárka nyní sídlí ve zchátralé budově v blanenské ulici Kollárova, kde hraje pro děti i dospělé. Budova patří kraji a je tam odloučené pracoviště Základní umělecké školy Blansko. Na provoz si musí Kolárka vydělat a zčásti spoléhat na dotace. Od města letos dostane necelých sto tisíc korun.

Podle Evy Petrželové nechtějí svým novým projektem konkurovat Dělnickému domu v Blansku. „Město nám tam navrhovalo zázemí. Dělnický dům ovšem není divadlo, ale kulturní středisko. Připadne mi, že místní nedokážou rozlišit zábavu od kultury. Proč mají chodit jen na komerční představení a akce cizích herců a umělců? Chybí mi tady, a myslím, že nejen mně, stálá divadelní scéna," řekla před časem Deníku Rovnost Petrželová s tím, že pokud se má Kolárka posunout dál, musela by fungovat v poloprofesi­onálním režimu.

Dodala ale, že divadelníci nechtějí jen stát s nataženou rukou. Dělají také workshopy, besedy, dílny, festivaly. „Na výrazný růst ale nemáme peníze ani zázemí. Někteří z našich členů hrají v divadlech, studují muzikál nebo třeba scenáristiku a mohou městu hodně vrátit. O představení by měly zájem školy," uvedla.

Starosta Blanska poznamenal, že placení poloprofesionálního divadla je problematické. „Nyní si neumím představit, že by poloprofesionální divadlo mělo platit město. Bylo by to velmi nákladné. Letos Kolárka dostane od města necelých sto tisíc korun. To je o pětadvacet tisíc víc než loni," upřesnil Polák.