Nájezdy do obchodů, restaurací, schodiště a úzké chodníky. Překážky, které komplikují projížďku rodičů s dvojčaty v ulicích Blanska i Boskovic. Speciální kočárky pro dvojčata jsou totiž širší.

O tom, že je jízda po městě s kočárky pro dvojčata problematická, ví své Libor Odehnal z Blanska. „Když jsme na náměstí Republiky, musíme je celé objíždět. Nájezdy na schodech jsou totiž pro náš kočárek příliš úzké. Také některé chodníky v blanenských ulicích nejsou široké,“ míní muž.

Za pravdu mu dala Iva Juhásová, koordinátorka klubu dvojčat v Blansku. „Také mám dvojčata. Před lety jsme s nimi jezdili spíš do lesa. Tehdy totiž nebyly v Blansku nájezdy na chodníky a s jedním kočárkem byla jízda obtížná,“ podělila se o zkušenosti. Nakonec si pořídila kočárky dva a od kamarádky dostala spojku, kterou si obě vozítka v bezproblémovém terénu mohla připojit k sobě. „Spojku si kamarádka vyrobila. Dají se ale také koupit v obchodě,“ podotkla žena.

I když blanenští radní za poslední roky provedli ve městě úpravy, které usnadňují lidem pohyb, přesto mají rodiče malých dvojčat problém. „S kočárkem pro dvojčata se rodiče často nedostanou do obchodů. Nevejdou se do dveří, a pokud ano, tak zas nemají šanci projet mezi pokladnami,“ upozornila Juhásová.

Rodiče si mohou vybrat. Buď si pořídí kočárek, kdy se jejich děti projedou vedle sebe, a budou mít problémy. Nebo si pořídí kočárek, kdy děti sedí za sebou. „Ten je sice užší, ale není určený pro miminka. Sedadlo pro toho, kdo sedí vpředu, se totiž nedá sklopit,“ vysvětlila Juhásová.
Podle blanenské starostky Jaroslavy Králové zákon na rodiče dvojčat v tomto případě nepamatuje. Minimální šířka chodníků je totiž předepsaná.

„Normy, jak mají být chodníky široké, se týkají nových chodníků. Ty, které tu už stojí, neplánujeme rozšířit. V mnoha případech to není možné, zasahovaly by třeba do vozovky,“ vyjádřila se k věci Králová. Ta si před třemi lety projela s maminkami a kočárky celé Blansko.

„Vloni a předloni jsme získali peníze ze státního rozpočtu, takže jsme vytipovali místa ve městě, která bychom upravili,“ upřesnila Králová s tím, že v Blansku vznikly nájezdy na chodníky či přechody pro chodce. V současnosti zůstávají bezbariérové některé budovy. „Třeba do pater radnice se lidé nedostanou jinak než po schodech. Dále jde o budovy, které nejsou ve vlastnictví města,“ dodala starostka.

O to, aby bylo město bez bariér, se před čtyřmi lety snažili i Boskovičtí. „Nevylučuji, že rodiče s kočárky pro dvojčata mohou mít při jízdě po městě problémy. Přesto jsme zatím žádné stížnosti nezaznamenali,“ uvedla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Pokud podle ní budou peníze a bude souhlasit rada, vznikne plán dopravy, který by zahrnoval také bezbariérovou situaci ve městě.

Podle Jana Machače z gynekologického oddělení boskovické nemocnice se v poslední době rodí více dvojčat. „Za minulý rok se jich u nás narodilo dvanáct. Je to také tím, že se dnes rodí i děti ze zkumavky,“ vysvětlil Machač.