Skrýš asi dva a půl metru hlubokou, sklepení ze třináctého století, starou pec a pozůstatky dvou domů z patnáctého i šestnáctého století. To a mnohem víc objevili archeologové pod podlahami knínické selské usedlosti. Budovu pocházející z roku 1692 plánuje totiž rozebrat a poté přestěhovat sdružení Živé muzeum. Podobné staré stavby by pak měly ožít workshopy a řemeslnými dílnami ve Světlé.

Archeologové bádají uvnitř knínické usedlosti asi čtrnáct dní. „Když jsme odstranili podlahy, podařilo se nám najít ještě starší dva domy. Jeden je z patnáctého a druhý ze šestnáctého století. Dále jsme narazili na maličký kamenný sklep a další velký, který pochází dokonce až ze třináctého století,“ líčil jeden z archeologů Miroslav Dejmal. Podle něj dům vydal i starou pec, za největší zajímavost však považuje loch. „Tato zásobní jáma se skrývala v rohu místnosti. Zasypané bylo jen její hrdlo. Nahoře jsme naměřili šířku šestnáct centimetrů, pak se postupně rozšiřuje. Její spodní část má už rozměry jeden a půl krát jeden a půl metru,“ popsal Dejmal s tím, že jáma má tvar lahve a je hluboká přes dva a půl metru.

V minulosti sloužila jako sklad zásob, lidé do ní mohli ukrýt i cennosti. Vstup snadno zamaskovali, stačilo na něj postavit truhlu. Podle Dejmala skrýš pochází z novověku. „V opačném rohu místnosti jsme našli další zásobní jámu menších rozměrů,“ dodal.

Tyto objevy našli odborníci uvnitř selské usedlosti, která nyní patří sdružení Živé muzeum. Jeho hlavou je etnolog Jiří Pokorný. „Usedlost z roku 1692 nám nabídl její majitel. Protože by ji zboural, koupili jsme ji. Až uvnitř skončí archeologický průzkum, začneme ji 2. května rozebírat a přestěhujeme ji do Světlé,“ uvedl Pokorný s tím, že kdyby k přemístění domu nedošlo, to, co se pod ním skrývalo, by zůstalo tajemstvím.

Podle Pokorného je cenná i stojící stavba, přestože není zapsána na seznamu kulturních památek. „Zvenčí vypadá jako hliněný dům, má však roubené konstrukce. Ty jsou vymazané hlínou. Uvnitř leží ještě hliněné podlahy, které také odvezeme, a budeme je znovu dusat,“ nastínil Pokorný. Upozornil i na to, že tento dům je posledním na Malé Hané, u kterého stával ještě žondr. Ty totiž v devatenáctém století zanikaly. „Žondr Kníničtí od usedlosti také odřízli, uvnitř však ještě zůstaly jeho pozůstatky,“ podotkl Pokorný.

Přesvědčit se o tom mohou i obyčejní lidé. Sdružení jim totiž usedlost zpřístupní 1. května. Pak začne stěhování do Světlé, kde se budova stane součástí živého muzea.

Tuto vizi občanského sdružení vítá starosta Světlé Jiří Cikánek. „Když by začalo v obci fungovat muzeum, určitě by do ní přilákalo turisty,“ míní starosta.